Pozor na kliešte!

Pozor na kliešte!

Sezóna kliešťov je tu znova! Nebezpeční upíry sú aktívni od skorej jari až do konca jesene. Nie sú to len bezočivé parazity, ktoré z vás sajú krv, ale aj prenášači nebezpečných vírusových ochorení.

Uštipnutie kliešťa nemusí byť hneď dôvodom na paniku. Mali by ste však poznať riziká, ktoré so sebou prináša.  Kliešte sú nositeľmi vírusov kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy, a tie môžu vážne ohroziť vaše zdravie!

Lymská borelióza
Najčastejšou chorobou v Európe, ktoré kliešte prenášajú uštipnutím na človeka, je lymská borelióza - infekčné bakteriózne ochorenie postihujúce celý organizmus. Nie všetky kliešte sú však prenášačmi tohto vírusu. Na Slovensku sa odhaduje, že okolo 10% kliešťov je nositeľom boreliózy. Predpokladá sa, že na to, aby bol človek infikovaný, musí kliešť cudzopasiť na ľudskom tele dvadsaťštyri hodín.

Všímajte si symptómy!
Typickým príznakom boereliózy v prvých dňoch je rozsiahla červená vyrážka. Škvrna má zvyčajne viac ako 5 cm a môže sa prejaviť nielen v prvom týždni po prisatí kliešťa, ale aj mesiace po ňom. Ďalšími prejavmi, ktoré sprevádzajú ochorenie, môžu byť horúčka, únava, triaška, bolesti hlavy, kĺbov, svalov či zväčšené lymfatické uzliny.

Keďže následky boreliózy si ľudia ľahko zamieňajú s príznakmi chrípky, často krát sa o chorobe niekoľko mesiacov či rokov vôbec nevie. Nepodceňujte preto uštipnutie kliešťom a sledujte, či sa u vás neobjavia spomínané symptómy, aby ste predišli ďalším rizikám. Ak máte podozrenie, konzultujte svoje obavy s lekárom. Proti infekcii síce neexistuje preventívne očkovanie, ale vhodnými antibiotikami sa dá liečiť!

Kliešťová meningoencefalitída
Menej typické ochorenie, ktoré kliešte prenášajú, je kliešťová meningoencefalitída alebo zápal mozgu a mozgových blán. I keď sa proti nemu možno chrániť vopred, a to očkovaním - najlepšie začať v období zimy, aby bola zabezpečená dostatočná ochrana už pred nástupom ich aktivity, liečba ochorenia však nie je doposiaľ známa.

Priebeh choroby má podobne ako u lymskej boreliózy symptómy chrípky. Po niekoľkých dňoch, ktoré môžu byť takmer bez príznakov, nasleduje ďalšia fáza ochorenia. Pre ňu sú charakteristické prudké bolesti hlavy, vysoké horúčky, vracanie či stavy bezvedomia. Vírus v tomto štádiu môže preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzuje nervové bunky a môže zapríčiniť trvalé následky akými sú obrna, chronické bolesti hlavy, depresie, poruchy koncentrácie, znížená výkonnosť.

Chráňte sa!
Okrem preventívneho očkovania používajte repelenty, ktoré dostanete v každej lekárni. Takisto existujú aj insekticídy. Tie kliešte nielen odpudzujú, ale aj zabíjajú, a sú teda účinnejšie. Na prechádzkach po lúke, v lesoch či pri turistike dbajte na to, aby ste mali pevnú obuv a dlhé nohavice. Vyhýbajte sa rizikovým miestam, ako napríklad posedeniu v tráve. Nezabúdajte ani na dôsledné prezretie vášho tela po prechádzke či vandrovaní. Kliešte sa zvyčajne prisajú na tie časti tela, kde je najvyššia teplota.

Ako odstrániť kliešťa?
Ak už ale nájdete „nebezpečného upíra“ na svojom tele, nepanikárte! Kliešťa si môžete vytiahnuť aj sami, alebo ak máte strach, zverte sa do rúk odborníkov. Keď sa však rozhodnete, že cudzopasníka odstránite bez pomoci lekára, v žiadnom prípade postihnuté miesto nepotierajte olejom. Kliešťa uchopte pinzetou za hlavičku, veľmi s ním nekývajte, len ťahajte! Po úspešnej „operácii“ nezabudnite uštipnutú časť dôkladne dezinfikovať.

Autor: Gabika

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite