Poradíme vám najlepšie triky, ako v domácnosti ušetriť čas aj peniaze

Poradíme vám najlepšie triky, ako v domácnosti ušetriť čas aj peniaze

Varte v parnom hrnci
V potravinách pri tejto príprave zostáva až o 50 percent viac vitamínov, minerálnych látok a živín, navyše si zachovajú prirodzenú chuť, farbu, šťavnatosť i tvar. Parné nádoby sa ukladajú na seba, takže ušetríte miesto, čas i energiu. Potraviny navzájom nenapáchnu, ani keď na jednom poschodí pripravujete ryžu, na druhom rybu a na treťom zeleninu.

Nebojte sa kuchty
Naše mamy varili v „kuchtách“ celkom bežne, no mladšie generácie akoby na ich výhody zabudli. Pritom varením v kvalitnom tlakovom hrnci sa zachová o 50 percent viac výživných látok ako pri tradičnom varení. A, na dôvažok, môžete ušetriť až 70 percent času! Nezanedbateľné je aj šetrenie energiou, keďže varíte podstatne kratšie. Ak máte doma dietára, určite vás zaujme aj to, že v takomto hrnci sa dá variť v pare bez použitia tuku.

Myslite dopredu
Potraviny nakupujte najedená a so zoznamom v ruke. Vždy keď vám to čas dovolí, zabudnite na polotovary a uvarte riadne jedlo na niekoľko dní dopredu. Niet nad domácu stravu, ktorá navyše šetrí peniaze.

5x ako mať konečne mäkkú bielizeň bez fľakov

Malé ústupky – veľká úspora
Často rozmrazujte chladničku a mrazničku. Námraza zvyšuje spotrebu energie o 15 až 45 percent. Pri praní nepoužívajte vysoké teploty. Ušetríte viac ako 60 percent elektriny. Umývačka riadu spotrebuje iba 14 litrov vody na jeden program. Množstvo tečúcej vody pri bežnom umývaní môže byť 100-násobne vyššie. Vymeňte staré spotrebiče za nové, ktoré majú na štítku uvedenú energetickú triedu AA. Predovšetkým chladničku, práčku a iné väčšie spotrebiče.

Dajte si pozor na stále zapnuté spotrebiče. Pri funkcii stand by či spánok spotrebujú až 50 percent elektriny ako v zapnutom stave. Riešením je zásuvka, respektíve rozdvojka, ktorá sa dá na jedno kliknutie úplne odpojiť od energie. Poriadne si preštudujte vyúčtovanie nájomného a skontrolujte všetky položky. Skutočne užívate pivnicu, kočíkareň alebo výťah, ak bývate na prízemí? Neoprávnené položky reklamujte. Nemáte čas na účtovnú knihu, akú si viedla o domácnosti vaša stará matka? Tak si aspoň odkladajte účtenky do označených obálok a na konci mesiaca výdavky spočítajte. Budete prekvapená, koľko zbytočných vecí ste nakúpili.

Kvapkajúci kohútik aj pretekajúce WC vás môžu vyjsť poriadne draho! Vieme, koľko...

Báječný tip
Odkladajte si minimálne 10 percent svojho príjmu na vhodný investičný produkt so šetrením.

Autor: Zuzana Petrovičová
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa

Neprehliadnite