Poradíme, ako vybrať dobrý letný tábor

Poradíme, ako vybrať dobrý letný tábor

Už viete, kam umiestnite deti počas prázdnin? Okrem babičiek, skúsenej opatrovateľky, spoločnej rodinnej dovolenky či rozhodnutia nechať dieťa doma samo, existuje aj iné riešenie – detský letný tábor. Vyberte si ten najlepší!

V ponuke ich je veľa – športové, rozprávkové, spevácke, jazykové... Preto s dieťaťom vopred preberte, čo by ho zaujímalo, a nenúťte ho do niečoho, čo nechce. Vezmite do úvahy jeho vek aj záujmy. „Určite rešpektujte individuálnu zrelosť dieťaťa. Ak je k vám citovo pripútané, stavte na denný tábor, kde nemusí prespávať. Bude ho menej stresovať. Dieťa je cez deň v krúžku, kde sa mu venujú lektori, v kruhu svojich vrstovníkov, má postarané o jedlo a pitie,“ radí psychologička Silvia Langermann.
 
Leto bez nudy
Letné tábory však nie sú len náplasť na nedostatok voľna rodičov. Veľa voľného času a nuda môžu deti naviesť na nesprávne koníčky či do nevhodnej partie. V tábore sa, naopak, nemajú čas nudiť, lebo ho vypĺňa množstvo zábavných aktivít a dieťa sa aj niečo naučí.

Napríklad lepšie vychádzať v kolektíve, rešpektovať druhých, spolupracovať, takže pobyt v tábore prospieva aj jedináčikom, ktorí zistia, že celá pozornosť sa nezameriava vždy len na nich. Deti získajú pocit väčšej spolupatričnosti, empatie i zodpovednosti. A možno objavia svoje netušené zručnosti, vďaka ktorým budú sebavedomejšie.

Celebritné dvojičky: Ktoré zo známych detí sú vážne na nerozoznanie? (FOTO)

Nezabudnite však stráviť s nimi aj spoločnú dovolenku – je jedno, či bude na Slovensku alebo v zahraničí, doma, na horách či pri mori. Podstatné je, že spolu strávite spoločné chvíle, užijete si oddych aj zábavu a najmä sa im budete venovať.

Ktorý je najlepší?
Vybrať tábor, ktorý dieťaťu doslova sadne, je ťažký oriešok. Zistite si, aký program bude v tábore prebiehať, aké veľké skupiny detí ho budú tvoriť, ako je riešené ubytovanie, stravovanie, pitný režim i doprava a čo všetko je v cene zahrnuté. Overte si, aké skúsenosti a prax majú lektori a animátori. Veľa sa môžete dozvedieť na internete. Referencie od iných rodičov by vás mohli usmerniť i poradiť vám.

Hračky preč
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko hračiek má vaše dieťa? Známy je výskum nemeckých odborníkov Schuberta a Stricka, ktorí v istej mníchovskej škôlke na 3 mesiace odstránili všetky hračky, aby mohli pozorovať, čo sa stane. V prvý deň boli deti zmätené a smutné, postupne to však bolo čoraz lepšie.

Na konci tretieho mesiaca sa už venovali hrám, ktoré si samy vymysleli, boli schopné lepšie sa sústrediť aj efektívnejšie komunikovať. Hračky im vôbec nechýbali. Čo z toho vyplýva? To, že čím menej má dieťa hračiek a čím menej funkcií hračka má, tým lepšie pracuje fantázia, predstavivosť aj kreativita detí. Navyše, výskumy ukazujú, že lepšiemu sústredeniu detí pomáha, ak vypnete televíziu. Tá takisto narúša bezprostrednú detskú hru.

Ktorým potravinám sa vyhnúť, keď máte dieťatko prisaté na bradavke?

Autor: Marcela Matinková
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite