Pohyby bábätka alebo len činnosť čriev

Pohyby bábätka alebo len činnosť čriev

Keď prvýkrát pocítite pohyby bábätka vo svojom brušku, tehotenstvo akoby nadobudlo celkom nový rozmer. Zrazu si viac začnete uvedomovať, že vo vašom brušku naozaj rastie nový život, ktorý sa vám „prihovára“ prostredníctvom „kopancov“.

A kedy teda možno čakať túto významnú tehotenskú udalosť?

Vo väčšine prípadov začnú budúce mamičky pociťovať prvé pohyby bábätka zhruba okolo 20. týždňa tehotenstva, zväčša v rozpätí od 17. do 22. týždňa. Ženy, ktoré už rodili alebo sú štíhlejšej postavy, môžu pohyby bábätka pociťovať skôr ako prvorodičky alebo ženy s vyššou hmotnosťou.

To, že ucítite prvé pohyby svojho bábätka v brušku však neznamená, že sú to zároveň jeho prvé pohyby. Dieťatko sa vo vás totiž pohybuje už oveľa skôr, no kvôli jeho malým rozmerom si tieto pohyby neuvedomujete. Neskôr je už bábätko väčšie, takže jeho „kotrmelce“ sú citeľné aj pre mamičku.


Väčšina tehuliek s napätím čaká, kedy dá bábätko o sebe vedieť prostredníctvom prvých pohybov.

Ako to rozpoznať?
Ak sa pýtate, ako rozoznáte prvé pohyby svojho drobčeka, univerzálnu odpoveď asi nedostanete. Každá žena to vníma trochu inak a často si pohyby bábätka možno zmýliť s činnosťou čriev, škvŕkaním v žalúdku a podobne.

Prvé pohyby bábätka v brušku sú opisované rôzne – napríklad ako jemný dotyk motýlích krídel, žblnkot či bublinkovanie. Spočiatku nečakajte žiadne kopance, tie prídu až v neskoršom štádiu tehotenstva a nebudú už zrejme také príjemné ako tie prvé jemné pohyby vášho drobčeka.

Ku koncu gravidity už budete pohyby bábätka nielen cítiť, ale tiež vidieť – bruško sa vám bude rôzne vydúvať a niekedy môžu byť kopance dokonca bolestivé.

Kedy to už príde?
Väčšina tehuliek s napätím čaká, kedy dá bábätko o sebe vedieť prostredníctvom prvých pohybov. Ak ste už tehotná viac ako 20 týždňov a stále nič necítite, možno začnete mať obavy a pochybnosti.

V dvadsiatom týždni sa však tiež robí tzv. veľký ultrazvuk, pri ktorom lekár zistí, či je všetko v poriadku. Ak sa teda potvrdí, že vaše dieťatko je zdravé a tehotenstvo prebieha bez problémov, nemusíte mať starosti. Pohyby dieťatka určite čoskoro pocítite.

Keď sa prestane hýbať
Akonáhle začnete s istotou pociťovať, že bábätko sa vo vás „mrví“, je dôležité jeho pohyby sledovať. Väčšina bábätiek má určitý harmonogram, kedy sú aktívnejšie a kedy oddychujú.

Kým pohyby bábätka pociťujete, je to v poriadku. Pokiaľ by ste však spozorovali, že sa váš drobček už dlho „neozval“ (dlhšie než má vo zvyku), prípadne pociťujete aj nejaké ďalšie ťažkosti, radšej sa vyberte do nemocnice. Dlhšie než zvyčajne trvajúca nízka alebo žiadna pohybová aktivita bábätka by totiž mohla signalizovať vážne problémy.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite