Pohyb, čo lieči a spaľuje najviac tuku

Pohyb, čo lieči a spaľuje najviac tuku

Intervalový záťažový tréning je jedným z najlepších kardiovaskulárnych cvičení, ktoré môžete na svojom tele skúšať. Štúdie ukázali, že sila, vytrvalosť a zdravie srdca sa získavajú hlavne krátkym intervalom cvičenia ako je napríklad šprint. Často takýto druh pohybu predčí výhody tradičných kardio cvičení alebo aj džogingu na dlhšiu vzdialenosť a čas.

Šprint alebo krátky interval pohybu, znamená snahu dosiahnuť maximálnu rýchlosť na krátku vzdialenosť či za časový úsek. Cieľom je opakovane tlačiť svaly a kardiovaskulárny systém na hranicu výkonnostných možností.

Časový rámec
Je však dôležité si medzi intervalovým tréningom oddýchnuť, nechať srdce, aby sa vrátilo na svoju obvyklú rýchlosť. Odborníci odporúčajú napr. šprintovať asi 20 až 40 sekúnd, potom nasleduje 60 sekúnd ochladenie. Opakujte tento postup šesť až osemkrát a uvidíte za mesiac obrovské zmeny v sile, výkone a na postave.

Len šesť minút tréningu šprintu by mohlo poskytnúť radu výhod pre vaše zdravie, ktoré sa rovnajú hodine miernej aktivity. Tieto krátke dávky oveľa viac zrýchľujú metabolizmus, zvyšujú schopnosť rozobrať tuky v tele, rýchlejšie rozkladajú cukry a zvyšujú schopnosti vyrovnávacej pamäte svalov.

Kardiovaskulárny systém
Mnoho ľudí sa obracia na intervalový tréning špeciálne pre jeho aeróbne výhody. Zvyšuje kardiovaskulárnu silu tým, že tlačí srdce, aby pumpovalo rýchlejšie a efektívnejšie. Pri tejto vysokej záťaži sa aj viac krvi prečerpá telom. Rýchle ochladenie v spojení s rastúcim množstvom hladiny kyslíka v krvi vedie k väčšej hustote kapilár. Tento stav potom zlepšuje schopnosť tela spaľovať kalórie.

Upozornenie
Svalová pružnosť je rozhodujúca pre intervalové cvičenie. Ak svaly nie sú riadne pripravené, môžete si ich natiahnuť alebo roztrhať i väzivo. Vždy treba telo najskôr zahriať.

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite