Vyliečime si pohlavnú chorobu doma?

Vyliečime si pohlavnú chorobu doma?
Vďaka tomu, že chodíte na preventívne gynekologické vyšetrenie, môžete si byť istá, že akúkoľvek pohlavnú chorobu by vám gynekológ hneď objavil. Chorobu, ktorá by škodila nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu v prípade tehotenstve.

Je treba zvýšiť prevenciu pohlavných chorôb, vedia totiž narobiť vzácne ťažké následky na zdraví. Najmä ženy by sa pred nimi mali chrániť vedome a s každou, pokojne aj maličkosťou, ktorú si objavia na tele, hlásiť sa u lekára.

Pohlavná choroba nie je chrípka. Nemôžeme si navrhnúť vlastnú liečbu, použiť bylinkový čaj na kúru alebo mastičku od kamarátky. Sami si neordinujte ani antibiotiká. Samoliečba ničí organizmus ešte viac. Výskyt pohlavných chorôb je v Čechách aj na Slovensku pomerne rovnaký. Pred niekoľkými rokmi sa výskyt počítal cca 7 prípadov syfilisu na 100 tisíc obyvateľov.

Migráciou obyvateľstva však narastá. Tak sa stalo aj v polovici 90. rokov, najmä v postkomunistických krajinách. Aj keď je už zdravotníctvo na lepšej úrovni, syfilis sa stále početne vyskytuje, predovšetkým u mladých do 24 rokov, ktorí podceňujú ochranu.

Rizikové chlamýdie
Najväčším problémom sú pohlavne prenosné chlamýdie, ktoré sa zo začiatku nijako neprejavujú. Môžu spôsobiť zápal močového mechúra, chorobu podobnú kvapavke. Keď sa chlamýdie neliečia, žena môže ostať aj neplodná. Liečba nie je náročná, aplikujú sa antibiotká, ale preliečiť by sa mal aj partner.

Sexuálne prenosné choroby sa dá zachytiť včas, ak žena dbá o svoje zdravie a vyhľadá lekára pri prvých príznakoch. Neskoré odhalenie choroby u tehotných môže byť nebezpečné. Dieťa sa môže narodiť aj mamičke, ktorá má syfilis, ale je veľký predpoklad, že bude mať zdravotné problémy.

Relatívne málo ľudí sa objavuje s kvapavkou. To však neznamená, že tieto choroby vymizli, ženy sa za svoju diagnóza skôr hanbia. Nakazení sa liečia voľnepredajnými liekmi, čo má za následok zničené zdravie a reprodukčné orgány.

Autor: Jana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite