Pocity a bolesti, keď má žena 100 kíl

Pocity a bolesti, keď má žena 100 kíl

Obezita je dnes rozšíreným problémom mnohých ľudí na celom svete a žiaľ, začína to neraz už v detstve. Mať takých 100 kíl nie je veru žiadna zábava a ženy s takouto hmotnosťou by o tom iste vedeli rozprávať... Aké pocity a bolesti zažívajú obézne ženy?

Leto je horor
Leto je pre mnohé z nás obľúbeným ročným obdobím. Isto to však nemožno tvrdiť o ženách s poriadnou nadváhou. Viete si predstaviť, ako sa asi cíti taká 100-kilová žena, keď je vonku 35°C?

Keď máte na sebe poriadnu tukovú vrstvu, znamená to zároveň intenzívnejšie potenie a celkovo nosiť svojich 100 kíl v horúcom počasí dá veru zabrať... Pokiaľ sa navyše obézna žena hanbí  ukázať svoje telo a snaží sa všemožne schovať nadbytočné kilá do dlhých nohavíc či tmavých farieb (ktoré opticky zoštíhľujú) aj v najhorúcejších dňoch, je to ešte neznesiteľnejšie.

V lete sa tučným ženám tiež častejšie tvoria zapareniny pod pazuchami, medzi nohami, kde sa stehná trú o seba, ako aj pod prsiami. Ak ste už niekedy zapareninu mali, viete, že táto „drobnosť“ dokáže pekne znepríjemniť život. O tom, že obézna žena sa zvyčajne necíti dobre niekde na pláži alebo na kúpalisku (ak vôbec naberie odvahu tam ísť), kde sa premávajú štíhle kočky v bikinách, asi tiež netreba veľa písať...

Trpia nielen v lete
Kvôli nadbytočným kilám však ženy trpia nielen v lete, ale po celý rok. Je všeobecne známe, že s tučnotou sa spájajú mnohé zdravotné problémy, ako sú bolesti chrbta, nôh a kĺbov, zhoršená pohyblivosť.

Obézni ľudia sa rýchlejšie unavia, majú menej energie a kvôli zhoršenej pohyblivosti a celkovej „ťarbavosti“ u nich častejšie dochádza k úrazom. Nadváha so sebou prináša aj zvýšené riziko rôznych vážnych ochorení, napríklad cukrovka, niektoré druhy rakoviny, vysoký krvný tlak a ďalšie. U obéznych žien je navyše neraz problémom počať dieťa, teda obezita má negatívny dopad aj na plodnosť ženy.

Psychika
Tučná žena však netrpí len po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Typické sú pocity menejcennosti a hanby, žena sa vyhýba spoločnosti, môže mať problémy komunikovať s druhými a neraz sa objavujú aj depresie.

Byť obéznou nie je vôbec jednoduché a mnohí ľudia s normálnou hmotnosťou si ani neuvedomujú, čím všetkým si taká 100-kilová žena každý deň musí prejsť. No nie je správne sťažovať sa a nariekať nad svojím ťažkým osudom, ak patríte do tejto kategórie. Život môže byť krásny a vy môžete byť šťastná – treba sa však  pevne odhodlať na zmenu a veriť, že dokážete svoj život zmeniť k lepšiemu.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite