Pochybujete o čerstvosti vajíčka? Takto zistíte jeho kvalitu bez rozbitia

Pochybujete o čerstvosti vajíčka? Takto zistíte jeho kvalitu bez rozbitia

Chystáte vaječnú večeru? Potom by ste mali byť v strehu, pokiaľ ide o čerstvosť vajíčok. Tu je niekoľko rýchlych tipov, ako si overiť, či ste nakúpili kvalitné vajíčka alebo starinky do koša. Rozbite vajíčko v miske a ovoňajte ho. Pokiaľ je čerstvé, nemali by ste cítiť žiadnu vôňu, maximálne jemne sladkú. Bielko by malo byť úplne priezračné a hladké.

Pretrepte ho!
Ďalším testom je jeho pretrepanie v ruke vedľa ucha. S čerstvým vajcom nie je pohyb vo vnútri ani počuť. Keď je vajce čerstvé, bielko je hustejšie a tlmí žĺtok, takže hmota vo vnútri je pevnejšia a obsah sa nemusí pohybovať. Necítite skoro žiadne otrasy.

Umiestnite vajcia do studenej vody
Vajíčka, ktoré sú čerstvé budú ležať na dne nádoby. Vajíčka, ktoré sú staré budú plávať na hladine. Vzduchová kapsa, ktorá existuje vo všetkých vajciach je menšia, keď je vajíčko čerstvé. Ako starne, vzduchové vrecko sa zväčšuje, pretože vajce stráca aj vlhkosť a oxid uhličitý. Čím väčšia je vzduchová kapsa, tým skôr bude vajce pripomínať plavák.

Lekári varujú pred avokádom! Aj samotný Jamie Oliver urobil video kampaň

Čerstvé je hustejšie
Vzhľad je ďalší spôsob, ako určiť čerstvosť vajec, ale pre tento test, musíte vajíčko prasknúť a dať na panvicu. Čerstvé bielko sa bude držať pekne okolo vaječného žĺtku. Bielko staršieho vajca nebude také husté, a rozleje sa skoro po celej panvici. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či sú vajcia čerstvé je, kupovať ich vždy v originálnom balení. Vajíčka sú obyčajne čerstvé po dobu 4 až 5 týždňov.

Súboj potravín: Máte radšej pečené kura, lebo sa vám zdá diétnejšie než morka?

Autor: bb
Foto: profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite