Počas mesiačikov vnímame dotyky inak

Počas mesiačikov vnímame dotyky inak

Nie je treba príliš zdôrazňovať, že v období mesiačikov je každá žena podstatne citlivejšia než v zostávajúcom období, kedy nemenštruuje. Nielen, že sa to prejavuje po stránke psychickej - väčšina žien je unavená, podráždená alebo extrémne precitlivelá, ale i fyziologicky dochádza k určitým dočasným premenám - všetky sexuálne orgány sú behom týchto niekoľkých dní viac prekrvené a tým i viac vnímavé a citlivé na dotyk.

Nutkavá potreba
Veď mnoho žien prežíva obdobie menzesu s tak intenzívnou sexuálnou túhou, že sa ani nehanbia zverejňovať na internete pornografické fotky pri menštruácii. Avšak existujú samozrejme i také ženy, ktoré necítia nutkavú potrebu odhaľovať takto intímnu časť svojho súkromia a napriek tomu bežne prevádzajú sex behom menštruácie. Väčšina odborníkov sa však téme súloženia pri menštruáciách vyhýba.

Pritom z praxe vieme, že v niektorých manželstvách dochádza k sexuálnym stykom behom menštruácií pravidelne a sú prípady, kedy bohužiaľ dokonca i napriek nesúhlasu ženy. Gynekológia a sexuológia sa opierajú o myšlienku, že v období mesiačikov sú vnútorné rodidlá žien ľahšie zraniteľné infekciami zavlečenými z vonkajšku.

Samočistiaca schopnosť pošvy je znížená
Maternicová sliznica potrhaná a maternicové hrdlo nie je uzatvorené hlienovou zátkou. Moderní lekári považujú práve z týchto dôvodov pohlavný styk v dobe menštruácie za neprípustný. Lenže z rýdzo biologického hľadiska nie je sex medzi zdravými partnermi v dobe menštruácie ničím škodlivý.

Pokiaľ majú partneri estetické zábrany, môžu sa venovať sexuálnym praktikám v akejkoľvek inej forme. To už ale samozrejme závisí individuálne na každom z nás. Možno ale stojí za zmienku, že niektoré ženy, ktoré praktikovali styk v dobe mesačného krvácania, uvádzajú, že intenzívne prežitie orgazmu im odstránilo kŕče v malej panve a krížové bolesti spojené s menštruáciou.

Historické súvislosti
Okrem toho poskytuje menštruačná krv údajne tiež dobrú službu mužom, lebo vraj mužské penisy vyživuje a posilňuje. Snaha porozumieť ženskej menštruácii je v ľudských dejinách všadeprítomná. Takmer vo všetkých ľudských epochách sa ľudia domnievali, že menštruácii rozumejú a že ju správne chápu, a spolu s ňou všetky ostatné sexuálne mystériá.

Lenže to, že poznáme priebeh a popis nejakého javu, ešte neznamená, že chápeme jeho skutočný zmysel a príčinu. Zaujímavou otázkou, ktorú si radšej než odborníci kladú neskúsení laici, je otázka odlišnosti menštruácie ženskej a zvieracej. Vieme, že zvieracie samice sa pri menštruáciách hárajú a tým na seba upozorňujú samcov. Zvierací samci sú dokonca vnímaví na menštruácie žien. Ošetrovateľky zvierat dobre vedia, že v dobe mesiačkov nesmú chodiť medzi býkov, kancov, psy či iné zvieratá.

Zmysly
Ale pokiaľ tvrdia niektorí muži, že čuchom spoznajú menštruujúce ženy, potom existujú dve vysvetlenia. Buď majú dokonalé a vysoko vnímavé čuchové ústroje, alebo menštruujúce ženy zanedbávajú hygienu. Pohlavné styky pri menštruáciách sa nikdy nestanú každodennými záležitosťami.

Už len preto, že menštruácia sa dostaví raz za mesiac. Existuje ale hromada iných vecí o sexe behom menštruácie, ktoré by ste mohli vedieť. Hľadajme v odbornej literatúre odpoveď na otázku, či súložiť či nesúložiť pri menštruáciách. Prekvapí nás, ako málo kníh o pohlavných stykoch pri menštruáciách pojednáva.

V žiadnej z kníh nie je kapitola, ktorá by vyjadrovala poznatky odborných lekárov, gynekológov, urológov, sexuológov, zamerané na tému pohlavných stykov pri menštruáciách. Historické tabu menštruačnej nečistoty a škodlivosti, aj keď v inom balení, ticho pokračuje ďalej vo svete modernej vedy.

Preto sa napríklad reklamy na vložky realizujú s modrou tekutinou namiesto červenej. Celkom určite by sme sa mali na svete lepšie, keby sme vždy vedeli, čo robíme - nielen na verejnosti, ale i v tých najintímnejších okamžikoch života každého z nás. Pohlavný styk behom menštruácie nie je nezdravý, nemravný, nezákonný ani nijak inak odsúdeniahodný.

Autor: Lili

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite