Plné prsia mlieka: Nebojte sa jesť všetko

Plné prsia mlieka: Nebojte sa jesť všetko

O dojčení si väčšina mamičiek zisťuje aspoň základné informácie už v tehotenstve. Následne v pôrodnici sú zvyčajne mamičky oboznamované so zásadami dojčenia, ktorých by sa mali držať.

Okrem iného odchádzajú matky z pôrodnice často so siahodlhým zoznamom potravín, ktoré počas dojčenia jesť nesmú. Nejedna mamička má pocit, že ak chce dojčiť, môže v mene zdravia svojho dieťatka jesť len zopár potravín, ktoré nie sú na zozname zakázaných.

Pritom zoznamy zakázaných jedál sa odlišujú – každá pôrodnica radí niečo iné, na internete aj v časopisoch sa tiež dozvedáme rôzne protichodné informácie. Pravdou však je, že keď žena zbadá, čo všetko nesmie kvôli dojčeniu jesť, dojčenie sa zdá byť poriadne obmedzujúce. Je dobré vedieť, že väčšina týchto odporúčaní nemá svoje opodstatnenie a zbytočne matky odrádzajú od dojčenia.

Áno, milé mamičky, môžete si vydýchnuť. Skutočne môžete jesť všetko, na čo máte chuť. Vaša strava má byť pestrá a vyvážená. Má obsahovať všetky potrebné zložky. Ak vylúčite väčšinu ovocia kvôli možnej alergii a väčšinu zeleniny kvôli nafukovaniu, zbytočne sa tak ochudobníte o kopec vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých prvkov, ktoré vaše telo potrebuje.

V mnohých krajinách mamičky vôbec nepoznajú žiadne zakázané potraviny, ktoré by nesmeli konzumovať počas dojčenia. Už v pôrodniciach dostávajú bežne kávu, zmrzlinu (pokojne aj čokoládovú), môžu si dať ovocné šťavy, citrusové ovocie aj strukoviny, ak na ne majú chuť.

Sledujte svoje bábätko
Jediné, čo by ste mali v súvislosti so svojou stravou počas dojčenia robiť, je sledovať prípadné reakcie bábätka. Ak sa vám zdá, že váš drobček vždy reaguje plačom a nepokojom, má nezvyčajne vyzerajúcu stolicu, prípadne sa mu na koži objaví výsyp, potom, ako si dáte určitú potravinu, je možné, že vášmu bábätku naozaj toto jedlo prekáža.

Potom je namieste konkrétnu potravinu vylúčiť (na nejaký čas). Reakciu však nečakajte hneď, ale asi po šiestich hodinách až jednom dni od konzumácie daného jedla. Pomerne často spôsobuje dojčeným bábätkám problémy kravské mlieko v strave matky. V tom prípade je vhodné kravské mlieko z jedálnička na čas vylúčiť a sledovať, či sa ťažkosti u bábätka vytratia.

Neskôr možno opatrne skúsiť mlieko do stravy zaviesť  a opäť sledovať, čo sa stane. Väčšinou má rôzne problémy na svedomí čisté mlieko, pričom kyslomliečne výrobky bábätkám neprekážajú. Dojčenie by mamičku nemalo obmedzovať. Ak si žena predstaví, že počas dojčenia bude žiť len na cestovinách a ryži, zrejme ju predstava dojčenia nenadchne a môže sa stať, že ju takéto zbytočné obmedzenia odradia od dojčenia. A to by bola veľká škoda.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa

Neprehliadnite