PICA: Choroba mnohých žien!

PICA: Choroba mnohých žien!

Človeka môžu prenasledovať rôzne chute. Raz je to chuť na sladké, potom na slané či na niečo kyslé. No niekedy sú naše chute také čudné, že sa o nich až hanbíte rozprávať druhým.

Ak aj vás často prenasleduje chuť na čudesné veci ako omietka či hlina, nemusíte sa báť, že ste v tom sama. Takéto chute totiž trápia mnoho ľudí na celom svete a tento jav má dokonca i svoj názov – PICA.

Pica
Pica je chorobný stav, kedy človek pociťuje neodolateľnú túžbu po konzumácii nezvyčajných vecí. Zvyčajne je to omietka, hlina, kamene, krieda, uhlie, papier, ale môže to byť i celá rada ďalších vecí ako ľad, čistiace prostriedky, tráva a podobne. Takéto chute mávajú veľakrát malé deti a vyskytujú sa aj u tehotných žien.

Príčiny
V mnohých prípadoch je príčinou chorobnej chuti na čudné veci deficit niektorej dôležitej zložky v organizme. Možno organizmu chýba železo, zinok či iné prvky alebo vitamíny a telo si ich pýta po svojom.

Ak sa telu dodá chýbajúca zložka, zvyčajne sa chuť na čudesné veci vytratí. Niekedy je však Pica súhrou viacerých faktorov. Môže ísť o kombináciu chýbajúceho prvku v našom tele spolu s psychologickými problémami, alebo len o psychickú záležitosť.

Treba ju riešiť!
Hoci sa veľa ľudí za svoje nezvyčajné chute veľmi hanbí a boja sa o nich hovoriť, je dôležité nenechať to len tak. Je samozrejmé, že pojedanie „nejedlých“ vecí nášmu zdraviu neprospieva a môže to zanechať vážne dôsledky na zdraví. Preto, ak sa to týka aj vás, nenechávajte tento problém pretrvávať, ale odhodlajte sa situáciu riešiť.

Vaše kroky by mali viesť k vášmu lekárovi, ktorý môže urobiť potrebné vyšetrenia na telesnej úrovni a potom sa zvyčajne treba obrátiť aj na psychológa alebo psychiatra, kde sa tieto problémy taktiež riešia.

Veľa, samozrejme, závisí od konkrétnej príčiny ochorenia, ako aj od jeho závažnosti.
Okrem doplnenia chýbajúcich zložiek organizmu a psychoterapie sa niekedy Pica rieši aj pomocou rôznych liekov. Liečba ale patrí do rúk odborníka.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite