Phubbing: Nový fenomén, ktorý ničí vzťahy

Phubbing: Nový fenomén, ktorý ničí vzťahy

Aj keď samotný pojem vám asi nič nehovorí, s jeho prejavmi sa stretávame každý deň. Je kombináciou dvoch výraziv „snubbing“ a „phone“, teda akési ignorovanie či nevšímavosť a telefón. Ide o fenomén, ktorý sa spája s generáciou Y a s ktorým sa často stretávame na verejnosti, ale aj v súkromí. Vystihujú ho situácie, kedy venujete viac pozornosti svojmu telefónu než osobe, s ktorou trávite čas.

Na šľak trafenie
Sedíte s partnerom v reštaurácii a namiesto toho, aby sa vám venoval a komunikoval s vami, má ohnutú hlavu, skrivenú chrbticu a nepokojné prsty na displeji  svojho telefónu.  Najdôležitejším zvukom pre neho nie sú vaše slová, ale cinknutie, zavibrovanie či zazvonenie jeho „miláčika“. Darmo naliehate, aby sa vám venoval. Má telefón, a to mu k šťastiu absolútne stačí.

Čo je na nich lákavé
Mobilné telefóny sa stali spoločníkmi a partnermi v našom spoločenskom živote. Ich „výhoda“ oproti reálnemu partnerovi je v tom, že kým partner je stále ten istý, s tými istými potrebami, problémami a náladami, technické vymoženosti sa neustále menia, prinášajú vzruchy, zmenu a novosť. Zároveň zabezpečia, že počas pár minút sa môžete spojiť s viacerými ľuďmi a nemusíte celé hodiny tráviť čas s jedným človekom.

Čo je na nich zradné
Ľudia, ktorí prepadli sociálnym médiám začali mať evidentné problémy s reálnymi vzťahmi. Zaoberajú sa komentármi, pridávaním fotiek, lajkovaním, a pritom zanedbávajú vlastný osobný život i čas, ktorý by mohli stráviť reálnymi vzťahmi. Mnohí psychológovia vravia, že zameranie sa na virtuálnu realitu a obrazovku mobilu môže v priebehu času vzťah naozaj zničiť. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí ráno, večer či pri príchode z práce ako prvé vezmú mobil do ruky, existuje vysoká pravdepodobnosť, že váš vzťah sa časom dostane do slepej uličky.

Prejavujete tým nedostatok úcty a rešpektu
Psychológovia tvrdia, že phubbing je nielen prejavom neúcty a nedostatku rešpektu voči partnerovi, ale spája sa aj s nedostatkom sebaúcty a vnútornej neistoty. Vziať telefón do ruky po príchode domov je jasný signál, že dotyčný chce predísť interakcii s partnerom, prípadne nežiaducim konfliktom, čo však vedie k odcudzeniu a nepochopeniu.

Báječný otec 21. storočia: Jednoducho tata, ako sa patrí!

„Wi-Fi nemáme, skúste sa spolu rozprávať“
Aj takouto vtipnou sentenciou sa pokúšajú niektoré reštaurácie poukázať na smutný fenomén tejto doby. Bohužiaľ, chytré telefóny ničia vzťahy, zabíjajú romantiku, prehlbujú samotu, podnecujú depresiu. Ľudia sú „vďaka“ nim nespokojnejší vo vzťahoch, cítia sa ignorovaní. Vedeli ste, že priemerný človek kontroluje svoj mobil každých šesť minút, čo je asi 150x (!) za deň? Keby ste namiesto toho venovali partnerovi každých šesť minút jedno slovo, pohladenie, pohľad či dotyk, mali by ste krásny a naplnený vzťah.

Nepokazte si to kvôli mobilu
Pokiaľ chcete svoj vzťah udržať a záleží vám na partnerovi, vypnite svoj telefón a povedzte mu to. Dáte mu najavo, že vám na ňom záleží a je pre vás dôležitý. Počúvajte, čo vraví a komunikujte spolu. Ak budete počas rozhovoru neustále sledovať, či vám niekto nepíše, váš partner sa bude cítiť odmietnutý, na druhej koľaji. A to vám môže definitívne narušiť váš vzťah.

Aha! Pozrite sa, čo chodí venčiť Kim Kardashian či Tori Spelling! (FOTO)

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite