Pediatra hľadajte už pred pôrodom

Pediatra hľadajte už pred pôrodom

Čakáte bábätko? Tak potom už možno máte nakúpené všetko potrebné ako kočík, postieľku, prichystané detské oblečenie a možno už i zbalenú tašku do pôrodnice.

Nemali by ste však zabudnúť aj na to, že vaše bábätko bude potrebovať detského lekára a jeho výber treba uskutočniť už pred pôrodom. Akonáhle sa totiž bábätko narodí, jednou z prvých otázok bude, ku ktorému detskému lekárovi ho chcete prihlásiť.

Vyberajte starostlivo
Výber lekára pre svoje bábätko by ste nemali podceňovať. Veď sa bude starať o zdravie vášho pokladu, a preto je namieste vyberať naozaj starostlivo. Ak máte viac detí, skúsenosť s detským lekárom už iste máte a možno bude pre vás samozrejmosťou, že svoje ďalšie dieťatko jednoducho prihlásite k tomuto lekárovi. Horšie to však majú rodičia prvého dieťaťa.

Ako si teda vybrať správne?
Skúste sa popýtať svojich známych a kamarátok, ktoré majú deti, ako sú spokojné so svojimi detskými lekármi. Veľmi dôležitý je ľudský prístup a celkovo príjemná povaha lekára. Neustále zamračený či povýšenecký typ človeka nebude zrejme tým, čo od pediatra očakávate.

Okrem toho by vás malo zaujímať, ako má lekár vybavenú ambulanciu, či má napríklad k dispozícii prístroj na zisťovanie CRP (pomôže zistiť, či sú potrebné antibiotiká alebo nie), či často predpisuje antibiotiká, či je naklonený k alternatívnym spôsobom liečby (ak ste takýmto veciam naklonená aj vy).

Dôležité môže pre vás byť aj to, či má daný pediater čakáreň uspôsobenú tak, aby sa v nej nestretali choré a zdravé deti, alebo či má aspoň oddelené ordinačné hodiny pre choré deti a pre poradne s bábätkami.

V neposlednom rade je iste veľkým kritériom výberu aj vzdialenosť pediatra. Nemusíte si nutne zvoliť detského lekára v mieste svojho bydliska, ak vám viac vyhovuje detský lekár v inom meste. Treba však dopredu rátať s tým, že budete musieť s bábätkom v tomto prípade dochádzať. Ak teda nemáte k dispozícii auto, mohlo by to byť problémom, nakoľko trmácať sa autobusom či vlakom s kočíkom a malým bábätkom nie je nič príjemné.

Osobná návšteva
Ak sa nechcete spoliehať na odporúčania vašich známych (predsa len každý má iné požiadavky a je inak náročný), vezmite to do svojich rúk a zájdite ešte počas tehotenstva za jednotlivými lekármi, z ktorých si chcete vybrať.

Budete mať možnosť vidieť ambulanciu, zistíte, ako na vás lekár pôsobí a môžete mu položiť rôzne otázky. Vopred je dobré sa s lekárom telefonicky dohodnúť, či a kedy by ste sa s ním mohli stretnúť a či vôbec prijíma nových pacientov.

Čím viac detí, tým lepšie?
Mohlo by sa zdať, že čím viac detí niektorý detský lekár má vo svojom obvode, tým je lepší. Na jednej strane to naozaj môže svedčiť o jeho kvalitách, keď mu dôveruje toľko mamičiek, no má to iste aj mnoho nedostatkov.

Aj ten najlepší lekár pri veľkom počte pacientov zvyčajne skĺzne k tomu, že musí všetko urýchľovať a nezostáva mu dostatok času na individuálny prístup. Navyše, spravidla sa u takéhoto lekára tiež poriadne načakáte, čo s malým bábätkom opäť nie je práve ideálne.

Ako vidíte, vybrať toho naj pediatra pre svoje bábätko nie je vôbec jednoduché. Preto tomu venujte dostatok pozornosti a času, aby ste neskôr neľutovali. Ak si ale aj zvolíte zle a neskôr svoj výber prehodnotíte, máte možnosť po 6 mesiacoch lekára zmeniť.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite