Päť krokov, ako žiť zdravo s cukrovkou

Päť krokov, ako žiť zdravo s cukrovkou

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom telo buď neprodukuje dostatok inzulínu alebo nie je schopné používať inzulín. Jedná sa o závažný stav, ktorý, keď je zle riadený môže viesť ku vzniku srdcových ochorení, ochorení obličiek, slepote a k amputácií. Avšak, so správnymi informáciami môže človek žiť zdravo aj s cukrovkou. 

1. Kontrolujte si hladinu cukru v krvi pravidelne
Vedenie záznamu činností a stravy pomôže poukázať na spúšťače, ktoré spôsobujú zmenu hladiny cukru v krvi. Niektorí pacienti musia dodržiavať prísnu kontrolu udržiavania hladín glukózy v krvi v rozmedzí 70 až 130 mg / dl pred jedlom a menej ako 180 do dvoch hodín po ňom.

2. Pravidelne cvičte
Pohyb je dôležitou súčasťou kvalitného života aj s diabetom. Cvičenie udržuje váhu pod kontrolou a môže znížiť hladinu cukru v krvi. Lekár vám môže odporučiť najvhodnejší typ a intenzitu cvičenia pre konkrétnu zdravotnú situáciu. Vzhľadom k tomu, že cvičenie môže spôsobiť kolísanie krvného cukru, je dôležité vyskúšať si pred a po ňom, ako telo reaguje.

3. Zvládajte stres
Každodenná namáha či úzkosť môžu ovplyvniť celkovú diagnózu. Existuje mnoho metód na zvládanie stresu, vrátane prechádzky alebo horúceho kúpeľa. Použite trebárs formy meditácie, zamerané na hlboké bráničné nádychy alebo riadené zobrazovanie. Vizualizujte si zdravú hladinu inzulínu v krvi.

4. Udržujte krvný tlak a cholesterol pod kontrolou
V priebehu času môže vysoká hladina cukru v krvi poškodiť krvné cievy a zvýšiť riziko srdcových ochorení. Pre tých, ktorí majú cukrovkou to znamená, že je veľmi dôležité, aby sa zabránilo vysokému krvnému tlaku a cholesterolu. Krvný tlak by mal byť pod 120/80 mmHg a LDL cholesterol nižší ako 100.

5. Starajte sa o pokožku a zuby
Diabetes zvyšuje riziko vzniku infekcií ďasien a kože. Dobrá zubná hygiena má zásadný význam. Každý deň si kontrolujte rany na tele a okamžite ich liečte. Diabetes môže spôsobiť poškodenie nervov a vredy, pokiaľ sa koža nelieči.

Autor: Emily

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite