Ovulačné krvácanie: Keď ide do tuhého!

Ovulačné krvácanie: Keď ide do tuhého!

Nie je žena, ktorá by nemala skúsenosť s kolísaním dátumu v menštruačnom kalendári. Zbystriť pozornosť je potrebné v prípade, že sa výkyvy objavia na vrchole plodného obdobia ženy, alebo sa objaví bolesť so zmeneným krvácaním.

Bežná dĺžka menštruácie by mala trvať od troch do šesť dní, pri vylúčení 60 až 100 mililitrov krvi. Čo sa deje s telom, ak sa objaví menštruácia v polovici cyklu? Normálny menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21 – 35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania. 

Aby ste tieto informácie nemuseli držať v hlave, je praktickejšie zvyknúť si na vedenie menštruačného kalendára. Tam si pravidelne môžete zaznamenávať všetky informácie, ktoré súvisia s vaším cyklom. Od dĺžky trvania, intenzity, odchýlky a pod. Je to menštruačná karta, ktorá pomáha aj gynekológom pri vašom liečení.

Poruchy menštruačného krvácania
Jedným z nich je predmenštruačné krvácanie. Ide o „špinenie“ niekoľko dní pred začiatkom krvácania. Mnohé ženy dokonca špinia niekoľko dní po vlastnom krvácaní.


Ovulačné krvácanie je krvácanie v strede menštruačného cyklu.

Nepravidelné krvácanie je krvácanie v intervaloch, ktoré nezodpovedá perióde. Zvyčajne býva interval predĺžený. Najčastejšie sa vyskytuje v období dospievania a v období tesne pred prechodom. Typické býva vynechanie krvácania 5 a viac týždňov.

Čo býva príčinou? Najčastejšie sa jedná o poruchu ovulácie. Netvorí sa hormón progesterón a sliznica v dutine maternice nie je dostatočne vytvorená pre správne odlučovanie.

Ovulačné krvácanie je krvácanie v strede menštruačného cyklu. Kedy k nemu dochádza? Pri nerovnováhe hormónov. Počas cyklu sa uvoľňuje vajíčko z vaječníka a začína sa tvoriť hormón progesterón. Nerovnováhou hormónov vyplavených do krvného obehu sa krvácanie objaví v strede cyklu.

Žena pri ňom žena krváca v čase ovulácie, t.j. na 12. až 16. deň menštruačného cyklu. Môže byť aj výrazné, nielen špinenie, ktoré trvá niekoľko hodín až 2 dni. Niekedy je sprevádzané bolesťou v podbrušku.

Vyžaduje si liečbu a má sa žena obávať nepriaznivých vplyvov na organizmus? Gynekológovia sú vždy opatrní, ak nemá žena pravidelnú menštruáciu. Ovulačné krvácanie si nevyžaduje liečbu v prípade, ak sa dokáže prítomnosť ovulácie buď z krvi, ultrazvukom alebo meraním bazálnej teploty.

Autor: Júlia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite