Ovocie z obchodu má prehnane veľa cukru!

Ovocie z obchodu má prehnane veľa cukru!

Mnohí z nás uverili, že jesť zdravšie znamená jesť veľa ovocia a zeleniny. Kým ovocie a zelenina sú oveľa lepšie, než rafinované potraviny ako sú sušienky a chipsy, skúsenosti a výskum hovoria, že príliš veľa ovocného cukru môže byť rovnako škodlivé pre vaše zdravie.

Kocky a kocky cukru
Veľa ovocia, ktoré sa dnes umelo pestuje má oveľa vyšší obsah cukru, než to, čo rastie voľne, v prirodzenom prostredí. Už ste niekedy ochutnali divoké čučoriedky? Alebo divoké jablko? Sami o sebe sú chutné, ale môžete byť prekvapení zistením, že nie sú zďaleka také sladká ako moderné odrody z obchodu. Za tisíce rokov, ľudia boli schopní zmanipulovať ovocie, aby bolo väčšie a sladšie ako ich divokí predchodcovia prostredníctvom hybridizácie.

Myslíte si, že cukor z ovocia je prirodzený, a preto by sme ho mohli zjesť toľko, koľko chceme, že? OMYL! Túto otázku najlepšie zodpovedia samotní milovníci ovocia, ktorými sú frutariáni. Ľudia, ktorí jedia surové ovocie, nič iné. Nie je neobvyklé, že prísni frutariáni jedia päť banánov na raňajky, majú melón na obed a päť veľkých broskýň na večeru.

Nadmiera ovocia vás posadí na vozík
Pravda je však taká, že do dvoch rokov majú takmer všetci frutariáni značné zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patrí zubný kaz, osteoporóza, zníženie svalového tkaniva, neschopnosť udržať si zdravú váhu, chronickú únavu, kožné problémy, rednutie vlasov, oslabenie nechtov a nadmernú podráždenosť.

Mnohé z týchto problémov sú výsledkom nutričných nedostatkov. Medzi najčastejšie nedostatky patrí absencia vitamínu B12, vitamínu D, zinku a niektorých esenciálnych mastných kyselín.

Hormonálne zmeny k horšiemu
Ďalší problém s vysokou ovocnou diétou je, že môže viesť k problémom so správnym zapojením sa hormónov v tele, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi, inzulín a rastový hormón. Chronická nerovnováha týchto hormónov je istá cesta k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.

Ovocie je liek
Samozrejme, nejde nám o to, aby sme tieto sladučké plody iba ohovárali. Ovocie v sebe obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov. Len sme chceli upozorniť na jeho prehnanú konzumáciu, hlavne zo sueprmarketov, kam k nám chodí z rôznych, občas aj pofidérnych trhov.

Povzbudivou správou je, že keď budete jesť popri každodennej pestrej strave aj primerané množstvo ovocia, prispejete k vašej vynikajúcej kondícii. Všetko ale s mierou! Ktoré by sme vám odporučili my? Akékoľvek bobuľovité ovocie. Uistite sa, že sú divoké a organické, nie sú to komerčne pestované plody silne pokryté pesticídmi.

Bobule majú tendenciu nás zbavovať stresu, regulujú hladinu cukru v krvi, poskytujú veľa vlákniny, vitamíny, minerály a fytochemikálie, ktoré vás chránia pred chorobami. Mrazené divoké čučoriedky sú k dispozícii po celý rok v takmer každom obchode s potravinami. Jablká sú bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály, antioxidanty a z praktického hľadiska sú jedným z najdostupnejších zdravých ovocí, ktoré by sme mali jesť pravidelne.

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite