Ovocie, ktoré zabraňuje tvorbe tuku!

Ovocie, ktoré zabraňuje tvorbe tuku!

Ananás je tropická rastlina, ktorá rástla pôvodne v Južnej Amerike. Jej meno pochádza z jazyka kmeňa Tupi zo slova anana, čo znamená „vynikajúce ovocie“. A veru, domorodci vedeli o čom hovoria, pretože ananás je skutočne „vynikajúci“.

Plody ananásu dorastajú do dĺžky až 30 centimetrov a môžu vážiť cez štyri kilogramy. Tie divoké majú vo svojom vnútri semeno, tie umelo vypestované, ktoré sa dostávajú aj do našich obchodov, ich nemajú.

Vďaka svojej unikátnej chuti sa ananás s obľubou používa do dezertov i do mnohých iných jedál, chutí výborne s mäsom i na pizzi. Patrí síce medzi drahšie tropické plody, avšak jeho kúpa sa oplatí. Nie je len delikatesou, má aj výborný efekt pri chudnutí a mnohé pozitívne zdravotné účinky. Najbežnejšie ho možno dostať kúpiť už spracovaný v konzervách.  Populárna je aj ananásová šťava a na Havajských ostrovoch z neho vyrábajú ovocné víno.

Ananás je zdrojom vitamínu C, B12 a E a obsahuje unikátny enzým zvaný bromelín, ktorý pri trávení pomáha rozkladať v potrave proteíny. Zlepšuje tým trávenie, urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe nového.

Ananás je možné použiť aj pri črevných chorobách, či na odvodnenie organizmu.  Okrem toho je aj dobrým zdrojom vlákniny a odporúča sa pri mnohých diétach. Ale pozor, pri diéte konzumujte len čerstvý ananás. Ten konzervovaný je naložený v sladkom náleve, takže jeho efekt nie je dostatočný.

Autor: Karin

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite