Otehotniete aj s nepravidelným cyklom?

Otehotniete aj s nepravidelným cyklom?

Niektoré ženy majú menštruáciu takú pravidelnú, že by si podľa nej pokojne mohli nastaviť hodinky. No týka sa to len určitého percenta ženskej populácie. Veľa žien naopak každý mesiac len tipuje, kedy sa asi menštruácia dostaví. Nepravidelný cyklus je trápením nejednej ženy, obzvlášť ak plánuje tehotenstvo.

Otehotnieť s nepravidelným cyklom?
Nepravidelnosť cyklu nemusí byť vôbec prekážkou otehotneniu a dokazujú to skúsenosti mnohých žien. Aj Jana (29) toho živým príkladom: „Menštruáciu som vlastne nikdy nemala pravidelnú. Raz som mala cyklus dlhší, inokedy kratší a tie výkyvy boli naozaj výrazné.

Keďže som však iné problémy nemala, nejako som to neriešila. Keď sme sa začali s manželom snažiť o dieťa, trochu som sa obávala, či moja nepravidelná menštruácia nebude prekážkou, no otehotnela som asi po troch mesiacoch snaženia sa.“

Môže to byť ťažšie
Hoci Jana patrí medzi tie šťastnejšie žienky, ktorým sa podarilo bez problémov otehotnieť aj pri nepravidelnej menštruácii, nie všetky ženy majú takéto šťastie. S nepravidelným cyklom môže byť skutočne ťažšie splodiť dieťa. Za nepravidelným cyklom býva totiž často nejaká hlbšia príčina, ktorá môže brániť počatiu.

Príčiny
Nepravidelná menštruácia  môže byť napríklad príznakom anovulačných cyklov, teda takých, pri ktorých nedochádza k ovulácii a teda  nie je ani možné otehotnieť. Ďalšou možnou príčinou nepravidelnosti je syndróm polycystických ovárií (skratka PCO). V tomto prípade je tehotenstvo možné, pokiaľ žena ovuluje, teda veľa závisí od celkového štádia tohto ochorenia.

Okrem týchto príčin prichádzajú do úvahy ešte aj hormonálne výkyvy a nepravidelnú menštruáciu mávajú aj ženy s nadváhou či podváhou. U žien s neprimerane vysokou alebo nízkou hmotnosťou sa neraz vyskytujú anovulačné cykly a tým pádom aj problémy s počatím bábätka. Úprava hmotnosti dokáže v nejednom prípade zlepšiť situáciu s nepravidelnou menštruáciou a prispieť tak k prirodzenému otehotneniu.

Radšej k lekárovi
Ak máte nepravidelnú menštruáciu, je vždy lepšie konzultovať tento problém s vaším gynekológom. Hoci sa možno ešte nesnažíte o bábätko, no ak ho raz budete chcieť, môžete naraziť na prekážky, ktorých odstránenie bude trvať nejaký čas a splodenie potomka sa tak zbytočne oddiali. Preto je dobré prísť na prípadné príčiny a odstrániť ich ešte v predstihu, aby vám potom nič nebránilo na ceste za vytúženým bábätkom.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite