Orálny sex odteraz len s kondómom!

Orálny sex odteraz len s kondómom!

Šanca byť infikovaná vírusom HIV závisí od typu kontaktu s chorým človekom. HIV sa ľahko šíri alebo prenáša prostredníctvom nechráneného análneho sexu, nechráneného vaginálneho sexu, drog a zdieľania injekčného vybavenia. Nechránený sex znamená sex, kde nie sú použité žiadne kondómy alebo iné bariéry.

Orálny sex sa ukázal byť najmenej riskantný ako vyššie spomenuté aktivity, ale ani to nie je úplne bez rizika. Orálny sex si vyžaduje kontakt úst a genitálií. Zahŕňa to olizovanie, sanie, alebo hryzenie do pošvy, klitorisu, pyskov ohanbia alebo penisu či análneho otvoru. HIV sa vyskytuje u žien vo vaginálnom sekréte, u mužov v pohlavných tekutinách ako sú spermie a u oboch aj v krvi. HIV nie je možné šíriť prostredníctvom slín.

Nemáte orgazmus? Na vine je...

Štúdie o rizikách orálneho sexu
Aj keď je orálny sex najmenej riziková činnosť, ľudia sa nakazili vírusom HIV aj cez orálne sexuálne aktivity. Aj keď orálny sex nie je pohlavný styk, je veľa faktorov, ktoré zvyšujú riziko nákazy vrátane zlej ústnej hygieny, genitálnych vredov a prítomnosti iných prenosných chorôb.

Tipy pre bezpečnejší orálny sex
Orálny sex je riskantný, ak vy alebo váš partner má neliečené pohlavné choroby, zlý stav ústnej hygieny (krvácanie ďasien, vredy, ochorenia ďasien). Aj preto nemajte orálny sex, ak máte vy alebo partner v ústach boláky (ako napr. herpes). Pozrite sa na genitálie vášho partnera či nemá rezné rany, škrabance alebo vredy.

Videli ste svetovú mapu penisov?

Veľmi zriedka sú genitálne lézie výsledkom tepla, počasím alebo od mechanického dráždenia oblečenia. Používajte latexové kondómy aj pri orálnom sexe. Ak vykonávate orálny sex bez kondómu, rozhodne neprehĺtajte ejakulát. Ústa si hneď prepláchnite ústnou vodou.

Vyhnite sa vaginálnemu orálnemu sexu, ak práve menštruujete, aby nemohlo dôjsť ku styku s krvou. Šanca na získanie pohlavných chorôb z orálneho sexu sa zvyšuje, ak krvácate z ďasien, alebo máte inú infekciu v ústach. Ak sa napriek riziku chcete navzájom maznať, existujú alternatívy. Skúste masáž alebo vzájomnú masturbáciu, použite vibrátor.

Autor: Simona

Mohlo by vás tiež zaujímať...

Orálny sex je pre mnohé ženy praktikou, ktorá im nie je celkom po chuti. Problémom môže byť jeho veľkosť, nároky, ale aj chuť samotná - no nechať sa tým odradiť? Ak chcete, tzv. fajku si môžete sama vylepšiť. Ponúkame tipy  triky, aby sa vám to s hlavou v jeho lone viac páčilo

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite