Olej, ktorý pomáha nielen zvnútra!

Olej, ktorý pomáha nielen zvnútra!

Má svoju históriu. Je dokonca súčasťou gréckej mytológie. Svojou chuťou i vôňou je nezameniteľný. A čo je najdôležitejšie pre vás – je zdravý. Ak ste ho doteraz používali len pri varení, nájdite mu cestu aj do vašej kúpeľne. Olivový olej pomáha telu nielen zvnútra, ale aj zvonka. Olivový olej je vysoko cenený pre obsah antioxidantov, minerálov (hlavne draslík) a vitamínov A, D, a E. Jeho pravidelná konzumácia pomáha znižovať riziko srdcového infarktu i mozgovej porážky, ale aj iných závažných ochorení, rakoviny prsníka či hrubého čreva.

Zlepšuje pružnosť ciev, znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi a pomáha udržiavať vo forme nervy i mozog. Má svoj význam aj pre správny, zdravý vývoj kostí. Iste ste už počuli o blahodarnom vplyve olivového oleja na výživu srdca. Nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v olivovom oleji slúžia ako prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Rozdiely v cenách olivového oleja sú niekedy poriadne veľké. V tomto prípade sa vám však oplatí investovať. Za dobrý olivový olej zaplatíte síce viac, ale za svoje peniaze dostanete aj kvalitu a jeho pozitívne účinky na vaše zdravie budú neporovnateľne lepšie. Najkvalitnejší je extra virgin - panenský olivový olej, lisovaný za studena. Tento si uchová vo fľaši najvyšší podiel cenných zložiek. Pravdaže, úlohu zohráva aj vhodné skladovanie. Olivový olej by mal byť vždy uložený v tmavej fľaši a v chladnejších priestoroch s teplotou okolo 10 až 16 ˚C.

Panenský olivový olej sa perfektne hodí do studených šalátových mís. Ak sa chystáte piecť či variť s olivovým olejom, vyberte si rafinovaný, vyrábaný z olivových zvyškov. Spoznáte ho podľa charakteristického žltého zafarbenia. Je síce menej kvalitný, ale na tepelnú úpravu vhodnejší. Panenský olivový olej pridávajte radšej len do pokrmov studenej kuchyne, pri vyšších teplotách stráca svoje kvality.

Tipy pre vaše telo
Olivovým olejom nešetrite ani na pokožke. Ak vás trápi suchá, popukaná koža na lakťoch či kolenách, votrite do nej kúsok oleja, ostane vláčna a jemnejšia. Panenský olivový olej pomáha hojiť jazvy, popáleniny a jemne ošetruje citlivú kožu okolo nechtov. Ak túžite po zamatovo hladkých vlasoch, doprajte vlasom olivový zábal večer pred spaním, zabaľte ich do uteráka, nechajte olej pôsobiť cez noc a ráno vlasy dôkladne opláchnite vodou.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite