Odstráni vám akné iba zvýšený pitný režim?

Odstráni vám akné iba zvýšený pitný režim?

Akné sa nám začína tvoriť v puberte. U niektorých to však vyzerá, ako by sa im puberta neskončila ani v tridsiatke. Tak ako tínedžéri, aj oni majú stále upchaté vlasové folikuly mazom, kde sa dobre darí baktériam. Čo z toho vznikne? Zapálená a hnisavá vyrážka.

Na vzniku ochorenia sa podieľajú niektoré hlavné faktory akými sú porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule a upchatie vlasového folikulu. Zvýšená produkcia mazu podmienená mužskými pohlavnými hormónmi.

Môže za to jedlo?
Mnohé ženy majú spoločný problém. Vždy, keď si dajú čokoládu na náladu, vyhodí sa im za pár hodín škaredé akné. Je skutočne čokoláda na pleť nebezpečná? Výskumy tvrdia že nie, dokonca ani pálivé a štipľavé jedlá nefungujú ako spúšťač akné. Vedcom sa doteraz nepodarilo úspešne preukázať súvislosť medzi domnelými potravinovými alergénmi a vznikom akné. To však neznamená, že to, ako sa stravujete, sa nemusí odraziť na vašej tvári.

Pokožka sa neustále regeneruje, musí sa hojiť a všetko záleží od našej stravy. Je nutné, aby bola pestrá. Čím pestrejšia, tým je aj naša pleť ružovejšia. Kedysi prevládal medzi lekármi aj pacientami názor, že diéta ovplyvňuje akné. Ľudia s nehojivou pokožkou by sa mali vyhýbať ťažkej strave, mäsu, tuku.

Nevšímate si ho, no zdravie srdca máte na jazyku!

Voda pomáha čistiť
Ak trpíte akné, mali by ste dať do stravy viac bielkovín a obmedziť podiel tukov a cukrov. Niektorým škodí na pleť aj káva, často sú to aj cigarety. Potrebné je vyhnúť sa mäsu zvierat, ktoré mohli dostávať hormóny. Aj potraviny obsahujúce jód je potrebné obmedziť. Pokiaľ sa dá, detoxikujte neustále organizmus. Hoci je to už otrepaná fráza, ale najlepším detoxom je voda. Dostatok vody spevňuje pokožku, robí ju vláčnejšou, napätejšou a môže odstrániť aj slabie akné. Pitný režim nepreba podceňovať! Denne vypite aspoň osem pohárov vody.

Tvár a dekolt
Ak sa vám na tvári, dekolte alebo na chrbte objaví akné, zapíšte si všetko, čo ste v ten deň jedli. Mohlo by vám to pomôcť zistiť, na čo ste alergická. Priebeh akné zhoršujú hnačky, zápchy, alkohol. Odporúča sa vtedy jesť čo najviac ovocia a zeleniny. V lete je na liečbu akné najvhodnejšie obyčajné slnko. Slnečné žiarenie môže čiastočne ničiť baktérie na koži. Tým, že preniká aj do hlbších častí kože, môže ovplyvňovať aj baktérie lokalizované hlbšie v koži.

FOTO: Nevyzerajú? Omyl, toto sú TOP cviky na pevnejšie brucho

Autor: Oli

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite