Odhaľte rakovinu bez hadičky do zadnice

Odhaľte rakovinu bez hadičky do zadnice
Nový krvný test pre včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva nás približuje k cieľu - vyliečiť túto smrteľnú chorobu.

Nový test
Vedci nedávno predstavili nový krvný test, ktorý môže objaviť bunky karcinómu hrubého čreva včas a identifikovať tiež prekancerózne bunky. Je to oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie ako kolonoskopia, a pravdepodobne bude aj lacnejšie.

Výskumu je veľkou novinkou medzi odborníkmi Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO) rakoviny zažívacieho ústrojenstva. Tí z vás, ktorých znepokojuje riziko rakoviny hrubého čreva a musia ochoreniu venovať veľkú pozornosť môžu byť z pripravovaného testu a jeho dostupnosti nadšení.

Tichý zabijak
Problém s kolorektálnym karcinómom je, že sú to tichí zabijaci, ľudia väčšinou nevedia, že majú nádor, kým nemajú krv v stolici. Nie vždy ju však môžeme vidieť. Krv, ktorá je prítomná v stolici, ale ju nevidieť je možné zistiť s fekálnych testov.

Ale mnohí dospelí nevyužívajú možnosť bežných skríningov rakoviny hrubého čreva. Na Slovensku sa na kolonoskopiu ako prevenciu nechodí vôbec. Ďalším problémom s týmito testami je, že sa iba zachycuje nádor, ktorý je dosť veľký na to, že spôsobuje krvácanie alebo iné kolorektálne príznaky rakoviny, čo tiež znamená, že je nádor dosť veľký na to, že by sa rozšírili cez črevnú stenu aj do iných orgánov.

Prevencia
Nový test by mohol byť dôležitý v prevencii rakoviny hrubého čreva, pretože je veľmi jednoduchý. Skontrolujú sa v krvi bielkoviny - biomarkery CD24, ktorých vyšší počet znamená prítomnosť nádoru.

Ešte vzrušujúcejšie je, že test môže preukázať presné identifikovanie polypov, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa rakovinovými, čo kolonoskopia nedokáže. Kým bude nové krvné testovanie dostupné, do tej doby by sme sa mali čo najviac chrániť pred rakovinou hrubého čreva zdravou stravou plnou vlákniny, pohybom a bohužiaľ, zatiaľ virtuálnou kolonoskopiou.

Autor: Denisa
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite