Nový ocino? Takto sa skamaráti s dieťaťom

Nový ocino? Takto sa skamaráti s dieťaťom

Máte doma budúceho ocina, ktorý je trochu zmätený a nevie ako by sa mal začať kamarátiť s jeho budúcim prírastkom? Mnoho ľudí, aj lekárov sa väčšinou zameriavajú iba na matky rodičky, ale špeciálne prepojenie si predsa musí vyrobiť aj otec. Tu je návod, ako začať budovať silné puto so svojím dieťaťom:

Začnite ešte pred narodením
Predtým, ako sa dieťa vôbec narodí, môže otec spievať alebo čítať knihy tehotnému brušku. Neskôr, vaše bábätko rozpozná tón hlasu. Otec môže posilniť svoje prepojene aj tým, že bude s vami chodiť na ultrazvukové vyšetrenie.

Pokiaľ matka bude cítiť podporu zo strany partnera, bude jej to dodávať psychickú vyrovnanosť, čo má za následok harmonizáciu hormónov, ktoré zdieľa so svojím nenarodeným dieťaťom.

Akonáhle dieťa príde na svet, muž by mal dobre počúvať a hľadať rady od zdravotných sestier, či vlastnej matky, čo sa deje počas prvých dní života dieťaťa. Môže sa zaujímať aj o praktické tipy ako vymeniť plienku, ako nechať dieťa odgrgnúť a podobne.

Predpokladajme, že matka musí byť prirodzene silnejšie spojená s dieťaťom, ako otec. ALE! Uisťujeme vás, že toto prepojenie sa môže rozšíriť, všetko záleží od toho, aký dlhý čas bude tráviť otec s dieťaťom.

Nejde o súťaž

Rodičia by mali pôsobiť vzájomne ako tím a podporovať sa, nesnažiť sa získať si väčšiu lásku od dieťaťa ako ten druhý. Veľa oteckov býva na začiatku nervóznych, pretože malé bábätká sú krehké, boja sa, či im neublížia. Nebojte sa oteckovia, najhoršia vec, ktorá sa môže stať je, že vás dieťa okaká alebo ociká!

Deti reagujú na pohodlie, na lásku, na dotyky, na to, ako ich vnímate, či majú vašu pozornosť. Počas prvých dní a týždňov vášho dieťaťa, snažte sa byť s ním v čo najčastejšom kontakte. Držte dieťa kedykoľvek je to možné, zdvihnite ho, skloňte sa k nemu, pohladkajte ho.

Maznajte sa
Tisnite svoju kožu o jeho, maznajte sa s ním, je to ideálne pre mamičky aj pre oteckov, ako si vytvoriť puto. Noste dieťa na hrudi, nech cíti aj vaše dýchanie, počuje vaše srdce. Navyše to pomáha udržať a regulovať u dieťaťa telesnú teplotu.

Kŕmenie je dôležitou súčasťou starostlivosti o dieťa, ale to nie je jediná vec. Oteckovia môžu pomôcť s kúpaním, obliekaním a prebaľovaním. Môžu malému dieťaťu opäť čítať, pritúliť sa k nemu, držať ho. Oteckovia môžu dieťa vyzdvihnúť a priviesť ho mame na kŕmenie.

Oteckovia, nerobte si starosti, ak vám to nepôjde tak dobre ako vašim manželkám hneď od začiatku. Oteckovia vždy mali talent pre manipuláciu s deťmi napriek vyslovene mužným rysom.

Autor: Emily

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa

Neprehliadnite