Nízky krvný tlak: ženy, žiadna panika!

Nízky krvný tlak: ženy, žiadna panika!

I vy sa ráno ťažko rozhýbavate? Stáva sa vám, že máte občas tmavé kruhy pred očami? Príčinou môže byť práve váš nízky krvný tlak, ktorý spomaľuje krvný obeh. Najčastejšie sa vyskytuje u dospievajúcich a mladých žien a niekedy vedie k nepríjemným ťažkostiam. I keď si s nízkym krvným tlakom nie je radno zahrávať, na rozdiel od vysokého krvného tlaku má skôr pozitívny vplyv na priemernú dĺžku života. Takže - žiadna panika!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) určila hodnoty krvného tlaku, podľa ktorých sa diagnostikuje hypotenzia (nízky krvný tlak) alebo hypertenzia (vysoký krvný tlak). O hypotenzii sa všeobecne hovorí vtedy, keď hodnota krvného tlaku klesne pod hodnotu približne 120/80 Torr. Niektorí ľudia majú hodnoty tlaku pod týmto normálom, a napriek tomu sa cítia skvele. Až keď má človek skutočné problémy, mal by si nízky tlak liečiť.

Rovnako ako u diagnostiky hypertenzie platí, že hodnota tlaku nameraného pri troch po sebe idúcich návštevách lekára, sa musí pohybovať mimo uvedenú hodnotu. V odbornej literatúre sa hovorí tiež o "efekte bieleho plášťa". V praxi to znamená, že pacientov tlak sa môže mierne zvýšiť v dôsledku negatívneho vnímania lekárskeho prostredia, čím môže byť skreslený prípadný nízky tlak (biely plášť lekára či zdravotnej sestry). To, či máte naozaj nízky tlak, môže zistiť len lekár pri dôkladnejšom, teda opakovanom vyšetrení.

Čo je horšie - nízky alebo vysoký krvný tlak?

Bolo dokázané, že vysoký krvný tlak spôsobuje omnoho viac zdravotných komplikácií než tlak nízky. Nízky tlak sa nepovažuje za chorobu. Príčinou nízkeho krvného tlaku môže byť ochorenie srdca, štítnej žľazy, žíl alebo zlá regulácia krvného cukru.

Nepríjemné príznaky

Hlavnými príznakmi poruchy krvného tlaku sú: únava, skľúčenosť, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, zimomravosť, studený pot, poruchy videnia, šumenia v ušiach, sklon ku kolapsu, závrate pri vstávaní, prípadne točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte.

Veľa ľudí má nepríjemnú skúsenosť s odberom krvi. Už len pri pohľade na ihlu aj ľuďom s normálnym krvným tlakom sa zatmie pred očami, môže ich "obliať" studený pot a prípadne môžu tiež omdlieť. Tento stav je spôsobený náhlym nedokrvením mozgu a následnou krátkou poruchou vedomia. Je dobré si však uvedomiť, že táto skutočnosť nemusí znamenať, že dotyčný človek trpí nízkym krvným tlakom. V tomto prípade lekár pacientovi odporučí dopredu upozorniť zdravotnícky personál o zlom znášaní odberu krvi. Riešenie je jednoduché. Odber krvi sa urobí v polohe ležmo, čím sa zabráni zmieňovanému akútnemu nedokrveniu mozgu. (Mnohým ľuďom sa tiež osvedčilo "cucanie" sladkého bonbónu).

Čo robiť pri podozrení na nízky krvný tlak?

Pokiaľ sa vám občas zatočí bez zjavnej príčiny hlava, skúste pomyslieť na nízky krvný tlak a nabudúce tomuto predísť. Vyhýbajte sa dlhému státiu na jednom mieste a v prípade, že je to nevyhnutné, znížte svoje ťažisko (drepnite si, hlboko sa predkloňte). Ihneď pocítite úľavu.

Dôležitý je predovšetkým pohyb. Ideálny je nenáročný šport, ako napríklad rýchla chôdza, plávanie, turistika alebo jazda na bicykli. Rovnako cielené posilňovanie všetkých svalových skupín môže byť prospešné. Krvný obeh povzbudí i striedavo teplá a studená sprcha alebo masáž tela špongiou. Denne by ste mali vypiť dva až tri litre tekutín. Najlepšie sú neperlivé minerálky a odporúčané sú tiež nápoje s obsahom kofeínu, avšak v primeranom množstve.

Všeobecne platí, že pokiaľ dodržujete všetky zásady správnej životosprávy, môžete sa problémom s tlakom vyhnúť. Zdravá výživa, primeraná konzumácia alkoholu a zrieknutie sa cigariet, to všetko zaručuje omnoho menšie riziko vzniku závažnejších chorôb srdca a ciev, čo úzko súvisí práve s krvným tlakom.

A ešte jedna rada. Pozor pri vstávaní! Najskôr si chvíľku poseďte na okraji postele, a až potom vstaňte. Na záver vám popíšem tri cviky, ktoré by vám pri nízkom krvnom tlaku mohli pomôcť.

Strečing rúk

V sede s prekríženými nohami pomaly naťahujte ruky nad hlavu. Ruky (ramená) naťahujte do boku a striedavo nimi otáčajte dopredu a dozadu.

Cvik nôh

Ležte na chrbte, zdvihnite nohy a tri minúty napodobňujte jazdu na bicykli. Tempo postupne zrýchľujte.

Ranná gymnastika

Pustite si svoju obľúbenú hudbu a začnite deň s malou rannou gymnastikou. V stoji pokrčte ľavé rameno, vysoko zdvihnite pokrčenú pravú nohu a približujte ich k sebe. Na každú stranu opakujte 20 až 30 krát. A keď budete mať dobrú náladu, pri cvičení môžete i poskakovať.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite