Nikto neuverí, že "končíte", kým nie je žiadosť na súde!

Nikto neuverí, že "končíte", kým nie je žiadosť na súde!

Ako rozpad manželstva oznámiť deťom a blízkej rodine? Univerzálny recept neexistuje. V každej rodine je situácia iná, každý jedinec inak reaguje na nepríjemné informácie. Mali by ste sa však v takých situáciách držať hesla: neklamať a netajiť. Samozrejme, že určitá cenzúra je nutná, ale rozhodne by ste nemali deti zaťahovať na jednu či druhú stranu a navádzať ich proti tomu druhému.

Časom by ste takýmto spôsobom mohli stratiť ich dôveru obaja. Rovnako ako aj keď sa o rozpade vášho manželstva dozvedia rodičia a deti z iných zdrojov než priamo od vás. Potom je ťažké vysvetľovať, že ste sa ich snažili uchrániť od nepríjemných vecí čo najdlhšie a okrem toho informácie nemusia byť vždy presné. Oznámenie o blížiacom sa rozpade manželstva by ste mali podať až v dobe, kedy je to naozaj nezvratné, napr. keď je žiadosť o rozvod podaná na súde.

Ak by ste sa nakoniec dohodli na inom riešení vašich partnerských problémov, vaše deti už budú vždy pomýšľať na to, že raz to aj tak rovnako dopadne. Budú k vám menej dôverčivé.
Pokiaľ sú vaše deti v predškolskom veku, oznámte im rozpad až keď vo vašej rodine prebehne zásadná zmena, napr. jeden z rodičov sa odsťahuje. Uchránite tak svoje deti pred zbytočným stresom, pokiaľ i rozvedení manželia budú naďalej žiť v spoločnej domácnosti.

Zároveň by ste mali všetkých členov rodiny informovať tak, aby sa skôr alebo neskôr tí druhí nedozvedeli niečo, čo sme im nechceli povedať. Každému sa môže stať, že sa preriekne. Vaši rodičia, zvlášť tí, ktorých syn alebo dcéra sa od svojich detí odsťahuje, budú mať obavy, že stratia so svojimi vnúčatami kontakt. Uistite ich, že sa nič podobné nestane. Ak je to len trochu možné, mali by o rozvode svoje deti rodičia informovať spoločne. Pohovorte si s nimi v kľude a brzdite pritom svoje emócie, či už ľútostivé alebo bojové.

Staršie deti by sa rozhodne mali dozvedieť o rozvode už pred ním, aby nezískali pocit odstrčenia a že nemali možnosť vyjadriť sa. Ďalej by mali byť vaše deti uistené, že budú stále mať mamu i otca, že ich sa rozpad vášho manželstva netýka, lepšie povedané, že oni na vine nie sú. Mnoho detí totiž získa pocit, že na vine je to, že sa zle učili, málo doma pomáhali alebo nepočúvali tak, ako by mali.

Na deti bude trochu upokojujúcim dojmom pôsobiť, pokiaľ im ihneď poviete ako často a akým spôsobom sa budú s druhým rodičom stretávať. Snažte sa tieto zásady dodržať napriek tomu, že to vo vás možno vrie a nemáte chuť svojho partnera ani vidieť. Raz ste boli manželia a máte spolu deti, ktoré tým trpia najviac. Nesnažte sa svoje deti kupovať a proti druhému popudzovať.

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa

Neprehliadnite