Nie ste tučná: Len plná vody!

Nie ste tučná: Len plná vody!

Máte zase o tri kilá navyše? Občas asi každému povie niečo podobné váha. Hoci to nikto nepočúva rád, každý by si mal od tejto nepríjemne úprimnej kamarátky nechať kontrolovať hmotnosť. A nielen tú. Súčasný trh ponúka okrem tradičných mechanických váh, ktoré prezradia vašu aktuálnu hmotnosť s presnosťou na tisíc gramov, v lepšom prípade na 500 gramov, i digitálne váhy.

Tie určujú hmotnosť s desaťkrát väčšou presnosťou. Pri výbere váhy musíte rovnako, ako keď si kupujete napríklad džíny, prihliadnuť ku svojim proporciám. Niektoré váhy vážia do 120 kíl, iné do 150 kíl a tzv. XXL majú váživosť až do 180 kíl.

Koľko máme tuku
Niektoré digitálne váhy neprezrádzajú len hmotnosť, ale spoľahlivo zmerajú i množstvo tuku, ktorý máte v organizme. Ide o dôležitý údaj, pretože telesný tuk nie je iba zdrojom energie. Pokiaľ sa v tele vyskytuje v nadmernom množstve, znamená riziko pre ľudský organizmus, a to predovšetkým pre srdce a celý krvný obeh.

Váhy určené k meraniu podielu tuku v tele ukazujú túto hodnotu s presnosťou na desatinu percenta. Špeciálne váhy dokonca dokážu zmerať i množstvo tzv. viscerálneho tuku, teda tuku v brušnej dutine, obaľujúceho vnútorné orgány. Jeho ukladanie sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, a zvlášť u žien v menopauze má nežiaduce účinky.

A čo voda?
Bez dostatočného množstva tekutín nedokážu bunky v našom tele správne plniť svoje funkcie, lebo voda dodáva telu výživné látky, vyrovnáva telesnú teplotu. Niektoré typy váh nás dokonca upozorňujú, že by sme mali sprísniť pitný režim, že hladina vody v našom tele je kritická. Iné váhy zase dokážu určiť podiel svaloviny v tele, prípadne hmotnosť kostí, ktorá vypovedá o množstve kalcia a iných v nich obsiahnutých minerálov.

Spočítajú všetko
Moderné osobné váhy toho však vedia viac a podstatnejšie veci. Cieľové osobné váhy nás upozornia, nakoľko sa blížime alebo vzďaľujeme vysnenej hmotnosti. Váha tiež dokáže vypočítať hodnotu nášho BMI, ktorá hovorí, či je naša váha primeraná našej výške. Veľa váh má pamäť pre štyri až dvanásť osôb, takže kontrolujú nielen vás, ale celú rodinu a priateľov. A ešte jedna vec, osobné váhy sú veľmi elegantným doplnkom bytu, ktorý sa nemusí krčiť niekde pod sedačkou.

Autor: Karin

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite