Neverte mýtom: Opálenie nezakryje chyby pokožky!

Neverte mýtom: Opálenie nezakryje chyby pokožky!

Pokožka je najväčší orgán, aký sa v ľudskom organizme nachádza. Pri náhlych zmenách hmotnosti však ani pokožka nedokáže adekvátne reagovať, a ak je jej elasticita oslabená, na zväčšovanie svojho priestoru si vytvára prostredníctvom menej kvalitného tkaniva, strie. Tie sa vyskytujú najmä na miestach, kde sa usadzuje tuk, čiže v oblasti pŕs, brucha, bokov, panvy a stehien. Zlá správa hneď na začiatok...

Zlepšíte si vzhľad pokožky
Strie nemôžete nadobro vyliečiť žiadnym kozmetickým zákrokom ani nekonečným natieraním zázračnými krémami a olejčekmi. Akonáhle je totiž pokožka porušená, do pôvodného stavu už sa nevráti. Vzhľad strií síce možno „zlepšiť“ a ubrať jej na viditeľnosti, no nič viac sa s nimi už urobiť nedá. Jediná možná ochrana je v prevencii. Máte už svoje nepekné strie na prsiach alebo bokoch a dúfate, že na opálenej pokožke sa stratia?

Pravdaže, do rozumnej miery opálená pokožka vyzerá príťažlivejšie a prípadný pozorovateľ prehliadne aj nejaké tie trhlinky na koži. Keď však pozorujeme, v akom stave sa vracajú kolegovia a známi z dovoleniek, strácame pojem o tom, čo znamená rozumná miera opálenia. Nezabudnite však na to, prečo vlastne strie vznikajú: strata elasticity a zmena hmotnosti. Čo spôsobuje prílišné opaľovanie? Stratu elasticity kože, prípadne aj naberanie na hmotnosti, ak sa vaša aktivita obmedzuje na vylihovanie na pláži a popíjanie presladených drinkov a nápojov.

Ako vybabrať s bolesťou hlavy? Poznáme jednoduché triky

Prekrytie
Čiže ako dočasné riešenie je prekrytie strií možno dobrý nápad, no z dlhodobého hľadiska si len koledujete o vznik ďalších. A ako sme si už povedali, akonáhle je pokožka porušená, cesta späť neexistuje. Jediný účinný boj spočíva v prevencii. Z pohľadu regulácie hmotnosti by ste mali byť opatrná pri zámerných náhlych stratách alebo naberaní na hmotnosti. Pravdaže, v čase tehotenstva sa priberaniu jednoducho nevyhnete, v tom prípade nastáva čas pre zvýšenú starostlivosť o pokožku.

Dostatočná hydratácia zvnútra aj zvonka, prekrvovanie v podobe masáží a aplikácie studenej a teplej vody, krémiky, mlieka, olejčeky, nielen v oblasti rizikových partií, ale na celom tele. Pokožka totiž ako prvá zvykne vypovedať službu a prezrádzať náš vek či dokonca pridávať pár rokov najviac. Strie ako také nie sú vážny zdravotný problém, no ak sa chceme vyhnúť podobe zošuverenej stareny, treba začať brať starostlivosť o pokožku vážnejšie.

Vážne ochorenie, ktoré hrozí každému: Aby vám nemuseli amputovať prsty!

Autor: mj
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite