Neprávom zatracovaná kukurica

Neprávom zatracovaná kukurica

Patríte medzi ženy, ktoré si potrpia na štíhlu líniu? Dbáte na to, čo jete a akú to má kalorickú hodnotu? V tom prípade by ste mali vedieť, že aj kukurica by sa mala stať kvôli bohatému obsahu vitamínov, minerálov a vlákniny pravidelnou súčasťou vášho jedálnička.

Kukurica – kalorická bomba?
Že kukuricu jesť nebudete, lebo sa z nej priberá? Omyl! Kukurica sa totiž zberá v čase, keď obsahuje cca 70 % vody. Má teda v porovnaní s čerstvou zeleninou (90 – 95 % vody z celkového obsahu tesne po zbere) menej vody a viac sušiny. A práve sušina by mohla byť pre vás zaujímavá. V sušine sa totiž nachádzajú uhľohydráty, proteíny, vláknina a minerálne látky.

Kukurica ja zdrojom väčšieho množstva energie ako čerstvá zelenina – v priemere telu dodá 96 kcal (400 kJ) na 100 g. Tento fakt sa však nesprávne interpretuje ako to, že sa z nej priberá. Chyba! Energiu, ktorú získame po konzumácii kukurice, telo odbúrava a spracúva postupne. Cukor, ktorý sa v kukurici nachádza, sa pozvoľna premieňa na škrob a ten dodáva telu hodnotné sacharidy.

Vďaka nim dokážeme byť zasýtené dlhú dobu. Jedna 150-gramová porcia kukurice bohato stačí na uspokojenie hladu. Kukurica nám teda pomáha vyhnúť sa častým návštevám chladničky a objaviť v nej, nedajbože, naozaj niečo vysoko kalorické.

Kukurica – zdroj vitamínov a vlákniny
Kukurica vám neškodí. Naopak, dokáže nášmu telu pomôcť. Obsahuje totiž vysoké percento vlákniny – až 4 %! Tá v našom tele stimuluje pohyb čriev a pomáha v boji proti zápche. K ďalším jej plusom si pripočítajte 3,3 % obsahu bielkovín, čo je viac než u väčšiny čerstvej zeleniny. Nemôžeme zabudnúť ani na dôležité vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, provitamín A (karotén) a vitamín E. Z minerálnych látok v nej prevláda draslík, fosfor a horčík, ktorý pomáha znižovať stres. Zo stopových prvkov stojí za povšimnutie mangán, meď, nikel, molybdén, jód a selén a nechýba ani železo a zinok. Tak čo, ešte sa vám zdá málo?

Kukurica ako liek
Konzumáciou kukurice si môžete pomôcť aj po zdravotnej stránke. Nechajte si od nás poradiť:

Dajte si na raňajky kukuričné krúpy alebo kašu z kukuričných zŕn – znižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje činnosť a priechodnosť čriev. Zároveň má močopudný účinok, a preto pomáha efektívne pri napuchnutí nôh, ktoré býva spôsobené zadržovaním vody v tele. 
 
Ak vás trápi edém, uvarte si kukuricový odvar. V hrnci varte 1 hodinu čerstvé kukuričné klasy bez zŕn. Vodu zlejte a nechajte ju vychladnúť. Z odvaru pite 2 - 3 šálky denne, pokiaľ sa problém nezmierni. Po zlepšení stavu znížte príjem na 1 šálku denne. V prípade potreby a zhoršenia stavu sa opäť môžete vrátiť k 2 - 3 šálkam denne.

Ak máte veľa vody v tele a cítite sa doslova navreté a zaliate vodou, uvarte si močopudný čaj z kukuričných vlasov.

Ak máte problémy s ľadvinami a potrebovali by ste zvýšiť ich činnosť, vložte do šálky za hrsť vlasov z klasu kukurice a zalejte vriacou vodou, nechajte 20 minút lúhovať, sceďte a odvar pite vlažný s 1 lyžičkou medu.
 
Nezabúdajte na to, že nielen čerstvá kukurica obsahuje všetky vyššie uvedené vitamíny a minerály. Aj sterilizovaná či mrazená kukurica by nemala chýbať na vašom tanieri. Zima totiž zďaleka neznamená, že obdobie plné vitamínov a zdravia skončilo! Kukurica Bonduelle vám nahradí všetko to, čo si inak s chuťou doprajete na sklonku júla a augusta. Sezóna čerstvej zeleniny je preč, mali by sme sa teda poobzerať po inom zdroji vitamínov!

Vyskúšajte teda spolu s nami nové „kukuričné“ recepty!


Autor: Stanislava Murínová
Zdroj informácií a foto: spoločnosť Bonduelle Slovensko, spol. s r.o.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite