Nepravidelná menštruácia – príde kedy chce

Nepravidelná menštruácia – príde kedy chce

Niektoré ženy majú nepravidelnú menštruáciu, povie vám vaša gynekologička, keď sa jej začnete sťažovať na svoj problém. Vyzerá to, akoby ste sa s týmto životným faktom jednoducho museli zmieriť. Nebude to však až také jednoduché, veď nepravidelná menštruácia dokáže život poriadne skomplikovať a znepríjemniť. Dá sa s ňou nejako bojovať?

Ktorá žena by si nepriala presne vedieť, v ktorý deň, či dokonca hodinu začne krvácať, a koľko dní jej menštruácia zhruba potrvá? Plánovanie týchto dní je omnoho jednoduchšie, ak vie vopred, kedy sa dostavia. Ušetrí ju to minimálne nepríjemného prekvapenia v tej „najnevhodnejšej“ chvíli.

Čo je normálne?
Normálna dĺžka menštruačného cyklu sa pohybuje v rozmedzí od 23 do 36 dní. Teda prakticky od troch do piatich týždňov. Aj nepravidelné cykly však môžu byť ovulačné, takže umožňujú tehotenstvo. Často krát však za nimi stojí nejaká porucha, a nemusí sa týkať len hormónov. Absolvovanie lekárskej prehliadky by ste preto nemali odkladať, môže odhaliť ochorenie štítnej žľazy, obličiek, či iný závažný zdravotný problém.

Gynekológovia liečia nepravidelnú menštruáciu hlavne vtedy, ak je sprevádzaná problémami pri krvácaní, napríklad ak sa po dlhšiu dobu neobjavila a potom ju sprevádza veľmi silné a dlhé krvácanie. Veľké straty krvi ženu mimoriadne ohrozujú. Nepravidelná  menštruácia sa v mnohých prípadoch lieči, alebo takpovediac rieši nasadením hormonálnej antikoncepcie, ktorá dostane telo pod kontrolu a navodí umelý cyklus.

Chcem normálny cyklus
Bohužiaľ, toto riešenie nevyhovuje každej žene, pričom nie je vhodné ani pre tie ženy, ktoré si prajú otehotnieť. Naprávať cyklus však možno aj inými spôsobmi. Ak nepatríte medzi osoby, ktoré riešia každý zdravotný problém lekárskym predpisom, alebo naopak všetky pokusy lekárov sklamali, mali by ste sa zamyslieť aj nad inými aspektmi, ktoré na cyklus majú vplyv.

Menštruačný cyklus nie je nejaký osamotený dej. Vaše telo reaguje na mnoho podnetov veľmi citlivo, a to sa podpisuje okrem iného aj na menštruačnom cykle. Okrem stresu, ktorý je veľmi významným faktorom sú tu však aj iné činitele. Zamysleli ste sa niekedy nad svojou stravou? Je skutočne vyvážená? Možno sa v nej nenachádza dostatok minerálov a vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje. Často krát chýba dostatok zinku, alebo vitamínov skupiny B. Tie je potrebné do stravy doplniť.

Všetko pre zdravie
Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vaše celkové zdravie a hmotnosť. Ak trpíte inými, hlavne chronickými chorobami, a užívate aj príslušné lieky, môže to mať vplyv aj na váš cyklus. Okrem toho je známe, že príliš nízka či príliš vysoká hmotnosť sa na nepravidelnej či dokonca neprítomnej menštruácii podieľajú veľmi významne.

Fyzická aj psychická záťaž môžu váš cyklus rozhádzať. Neprechádzate momentálne náročným obdobím plným stresu, náročným vzťahom, či záťažovým obdobím v práci? Nedostatok spánku, odpočinku a relaxácie môže váš cyklus rozhádzať, a kým sa znova dostanete do „rovnováhy“ prejde aj niekoľko mesiacov.

Ako si pomôcť?
Možností je hneď viacero, každá si však vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť. Jednou z možností je obrátiť sa na prírodu a siahnuť po ženských bylinkových čajoch. Existuje viacero druhov zmesí, ktoré sú určené na nepravidelnú menštruáciu, nechajte si poradiť v lekárni alebo čajovni.

Cvičte
Pravidelný pohyb je blahodarný, a bude mať pozitívne účinky nielen na váš cyklus, ale dodá vám mnoho energie. Okrem bežných športových aktivít môžete vyskúšať aj jógu, ktorá uvoľňuje jednotlivé partie tela a napomôže tak lepšiemu  fungovaniu príslušných orgánov.

Masáže
Jedným z pomocníkov, ktorých možno využiť pri mnohých zdravotných problémoch je aj reflexná masáž.  Pri nej sa stimulujú viaceré body na nohách i rukách, ktoré by mali podnietiť „príslušné“ orgány k činnosti.

O radu sa môžete obrátiť aj na homeopata, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav a vyberie vhodné prípravky. Avšak aj vo vašej lekárni si môžete vybrať niektorý z bylinných či vitamínových prípravkov, ktoré svojím zložením podporujú funkciu ženských pohlavných orgánov. Ani tu však neplatí, že zjete tabletku a všetko bude hneď v poriadku, takže si pripravte riadnu dávku trpezlivosti.

Autor: Alfa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite