Nedokážete sa s partnerom po rokoch už dotýkať, objímať ani maznať?

Nedokážete sa s partnerom po rokoch už dotýkať, objímať ani maznať?

Pevné priateľstvá a milujúce manželstvá sú zárukou toho, že budete po celý život s partnerom šťastná. Aspoň to tvrdia vedci. Oba tieto city sú vraj zárukou dlhovekosti. Dotyky sú v manželstve mimoriadne dôležité aj po rokoch. Majú magickú moc. Ak sa partneri dokážu stále jeden druhého dotýkať, objímať, maznať, je šanca, že nebudú trpieť alergiami, stratou imunitného systému a inými druhmi chorôb.

Môžu sa dokonca dožiť vyššieho veku. Dokážete odpustiť manželovi aj nejaký "hrubý" vzťahový priestupok, pretože ho potrebujete, lebo s ním napr. pracujete. Nerobíte unáhlene závery, lebo ho poznáte aj ako priateľa, ktorý by hento, či tamto nepripustil.

A kedy sa láska mení?
Ak sa v manželstve zakorenilo mlčanie alebo odopieranie lásky. Nediskutujete o problémoch. Nemilujete sa tak často. Každodenné starosti nás menia. Maličkosti nahlodávajú vzťah. Hádame sa kvôli neporiadku. Meníme sa aj kvôli nevere. Tá patrí podľa štatistík medzi najčastejšie príčiny rozvodov. Láska v manželstve sa mení, keď sme na partnera príliš fixovaní. Zanedbávame vlastné koníčky, vlastné priateľstvá.

Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Nikto nemá rád kritiku. Ak kritizujeme nielen partnera, ale aj jeho známych či rodinu, vníma to veľmi negatívne. Hlavne nežiarlite. Silne to nahlodáva dôveru vo vzťahu. Vzťah po desiatich rokoch je úplne kdesi inde, akým bol na začiatku. Sex pre nás neznamená toľko ako na počiatku vzťahu. Dávame skôr partnerovi väčšiu istotu do života.

Po dvadsiatich rokoch je vzťah opäť o míľové kroky dopredu. Navonok vystupujeme trochu samostatnejšie, ale doma sme zomknutí s partnerom ako nikdy. Navzájom by sme sa mali podporovať. Kritika nás tak nebolí ak za mlada. Naučili sme sa viac počúvať toho druhého, máme na to aj viac času. S manželom, už možno aj dedkom tvoríme tím. Ako sa mení láska v manželstve? V tom správnom a fungujúcom posilňuje oboch partnerov, ktoré už majú dávno vytýčené spoločné ciele. Plánujú všetko už len dokopy.

Súťaž: Hľadáme najkrajšie kúty Slovenska! Pomôžte nám k nim nájsť cestu

Autor: bb
Foto: shuttetrstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite