Nechudnete? Na vine je zlý výber diéty

Nechudnete? Na vine je zlý výber diéty

Položili ste si už niekedy otázku, prečo existuje na svete toľko rozličných diét? Prečo už konečne niekto nevymyslí diétu, ktorá by zaberala? Odpoveď je vcelku jednoduchá. Patríte do dlhého zástupu ľudí, ktorí sa neustále pokúšajú schudnúť pomocou nejakej diéty, a aj napriek istým pozitívnym výsledkom nemôžete vyhlásiť konečné víťazstvo nad kilogramami?

Nedávajte vinu len sebe, na vine totiž môže byť aj zlý výber diéty. Opäť ste sa dostali k novej diéte cez priateľku, ktorej kolegyňa schudla pomocou určitého diétneho programu? Vypytujete sa dychtivo každého, kto si upravil postavu, ako to dokázal? Je to úplne zbytočné, hlavne ak počítate s tým, že vám niekto poskytne absolútne jasný a presný prehľad krokov, ktoré vám kilogramy odčarujú. Takýto návod neexistuje a ani existovať nemôže.

A to z jednoduchého dôvodu. Sú ľudia, ktorým k „schudnutiu“ pomohli presné rozpisy, a prispôsobenie sa diétnemu režimu im nerobilo žiadne zvláštne problémy. Jednoducho potrebovali vniesť do svojho života poriadok a k úspechu im stačilo, že sa presne držali rád na papieri. Ak vás ale chytajú mdloby už len pri pomyslení, že niekto zredukuje niekoľko týždňov vášho života na stránku či dve s presným rozpisom potravín v gramoch, mililitroch a kalóriách, budete musieť hľadať iné spôsoby. 

Pre niekoho je jednoducho pomyslenie, že vo štvrtok o dva týždne bude jesť celozrnný rožok a rajčinu s kúskom syra, nepredstaviteľné. Každý človek je iný, jedinečný. A platí to nielen pre náš organizmus a metabolizmus, ale aj pre psychiku. Jej stav vo chvíľach, kedy sa do diéty pustíme je rozhodujúci. Práve preto jednému vyhovuje to, a inému opak. Toto je kritérium, ktoré by ste mali zohľadňovať pri výbere svojej diéty – nediéty najviac. Čo však, ak vám presný rozpis nevyhovuje?

Vlastne ste na tom lepšie, lebo vám nikto nemusí nič prikazovať, rozhodovať sa budete sama. Najdôležitejším krokom je rozhodnutie stravovať sa natoľko zdravo a racionálne ako sa len dá. Toto rozhodnutie je krokom k trvalému zníženiu hmotnosti, pretože ste sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl, nielen sa napasovať do akejsi šablóny, ktorej sa budete zubami nechtami držať niekoľko týždňov, aby ste sa následne vrátili na staré chodníčky.

Základným krokom k trvalému zníženiu hmotnosti je spraviť si prehľad v tom, čo je skutočne zdravé a aké množstvá živín treba konzumovať, aby bola vaša strava vybalansovaná po výživovej i energetickej stránke. Nebude to také jednoduché a časovo nenáročné, ako vytlačenie zaručenej diéty, ale vyplatí sa. Aj keď pri zostavovaní zdravého jedálnička ušitého vám na mieru môže pomôcť lekár-odborník, musíte aj vy sama porozumieť základným princípom, inak z dlhodobého hľadiska časom opäť budete voliť nevhodné kombinácie či potraviny. Pretože racionálna strava, to nie je len vynechanie chipsov a čokolá.

Autor: Karin

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite