Nebojte sa povedať ľuďom NIE!

Nebojte sa povedať ľuďom NIE!

Ste v pohotovosti 24 hodín denne a väčšinou hovoríte svojim známym „áno“, lebo povedať „nie“ jednoducho nedokážete? A keď vám zavolá priateľka či kamarát a bude vám hodinu vylievať svoje srdce, nech máte akokoľvek veľa roboty, hovor neskončíte? Ak ste sa v uvedených situáciách našli, môže sa ľahko stať, že vašu dobrotu bude okolie zneužívať. Alebo už tento pocit máte? Mnohí ľudia zastávajú názor, že oveľa príjemnejšie je dávať ako brať.

To áno, ale poznáte staré známe porekadlo „za dobrotu na žobrotu“? Nie, nechceme vás na tomto mieste prehovárať, aby ste sa vzdali svojej milosti, ale ak máte skutočne pocit, že vás druhí z času na čas zneužívajú, je potrebné nájsť zlatý stred. Predstavte si fľašu plnú vody. Voda symbolizuje vašu silu, energiu či láskavosť a dobrotu. Ak z nej budete neustále len liať, o chvíľu v nej nezostane ani kvapka. Prázdna fľaša v tomto zmysle môže potom spôsobiť vlastnú nespokojnosť s tým, že neustále iba dávame na úkor samých seba.

Byť obeťou vlastnej dobroty
Niektorí z nás vo vzťahu k ostatným skutočne prinášajú veľkú obetu. Na úkor vlastných potrieb sú schopní odložiť svoje záležitosti nabok. A to len preto, aby sa na nich okolie nehnevalo. Byť v očiach druhých milým a dobrým človekom sa však nevylučuje s kombináciou zostať samým sebou. Nebojte sa trvať na svojom názore ak ste presvedčení o jeho správnosti, stojte si za svojím rozhodnutím a hlavne, vážte si svoj čas, po ktorom je v dnešnej dobe permanentný dopyt. Nemusíte to byť vždy len vy, kto sa obetuje, v kruhu najbližších by mali obetu prinášať rovnakým množstvom všetci.

Naučte sa povedať nie
Sú ľudia, ktorí výlučne pred tým, ako vyslovia svoje „áno“, povedia „nie“. Skôr, než sa rozhodnú niečo pre druhého urobiť, niekomu pomôcť, s niekým sa stretnúť, si to chcú dôkladne premyslieť. Tým pádom sa svojím sľubom nezaviažu a necítia povinnosť splniť, čo prisľúbili. Ak súhlasia, tak až po dôkladnom zvážení. Ďalším typom sú takí, ktorí vedia vždy v správnej chvíli prikývnuť, alebo pokrútiť hlavou. No a extrémom je človek, ktorý zase na všetko hovorí „áno“, pričom vzápätí mnohokrát svoje slovo ľutuje. Preto je dôležité, aby sme v prvom rade hľadeli na seba a nerozmýšľali v dimenziách: „Čo si o nás pomyslia druhí?“

Nezabúdajte na seba
Ak vám robí problém povedať v danej situácii nie, skúste si položiť otázku, prečo? Máte strach, že stratíte ľudí, ktorých máte radi, alebo že sa na vás niekto nahnevá? A prečo by sa na vás mal niekto hnevať? Inteligentný kamarát predsa pochopí, že keď volá v nevhodnej chvíli a vy poviete: „Nie, je mi ľúto, momentálne nemám čas!“, tak jeho hovor nezrušíte kvôli nezáujmu, ale zaneprázdnenosti. Každý z nás má právo rozhodovať o svojom čase a nikto sa na nás nemôže hnevať, ak odmietneme ísť von, lebo sme unavení, resp. sme mali v pláne niečo iné (napr. venovať sa sebe). Ak sa zbavíte pocitu, že vás ľudia občas zneužívajú kvôli vašej dobrote resp. chýbajúcej schopnosti povedať nie, bude sa vám lepšie v živote dýchať.

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite