Pozor na nebezpečné opaľovanie vo vode!

Pozor na nebezpečné opaľovanie vo vode!

Nevidíme ho, necítime ho, a predsa nám môže ublížiť. Silné slnečné žiarenie sa nezastaví len tak pred ničím a môže nám trvale poškodiť pokožku a zdravie, aj keď sme presvedčené, že sme chránené dostatočne.

Falošný tieň
Naše prirodzené reflexy, ktoré nás poháňajú do tieňa a pocitové vyrovnanie sa s teplotou nás môže poriadne zmiasť. Ak sa schováme pod stromy či vlezieme do vody, stále sme vystavené silnému UV žiareniu, ktoré prestupuje dokonca aj sklom.

Lekári prirovnávajú mieru ochrany pred ultrafialovým žiarením za takú slabú, akoby ste sa natreli krémom s najnižším ochranných faktorom. Celkom nás neochráni ani oblečenie, aj keď to už robí o niečo väčšiu službu.

Slnko silnejšie než voda
Nebezpečné je najmä, ak sa napríklad spotíme pri športe a máme pocit, že naše telo vysokú teplotu okolia samoreguluje. Ešte horšie je to vo vode. Príjemné schladenie a osvieženie pokožky prehriatej od slnečného pálenia nám vnucuje myšlienku, že sme sa akoby na chvíľu slnečných lúčov „zbavili“.

V skutočnosti je to práve naopak. Voda, rovnako ako lesklé, biele, strieborné a jednoliate povrchy lúče odrážajú a násobia. S hlavou nad vodnou hladinou sme im vystavení ako klinec blesku. Pri ponáraní sa to nie je o nič lepšie. Stále nás pred žiarením nič okrem tenkej vrstvy vody nechráni.

Stará dobrá 50-tka
Riešením je primerané správania sa na slnku, orientácia na svoj fototyp a typ pokožky. Cielené opaľovanie sa sa už neodporúča nikomu, najmä nie svetlým typom ľudí a pokožkám, ktoré zvyknú často meniť stav, reagovať, šúpať sa, sčervenať.

Samozrejmosťou na slnku, ktorú najmä staršie generácie na vlastný úkor opomínajú, je samozrejme opaľovací krém. Treba si však vybrať z tých kvalitnejších. Za dostatočne vysoký sa pri dnešnej intenzite UV žiarenia a v letných mesiacoch považuje aj 30-tka.

Vyberte si krém, ktorý má schopnosť dostatočne vsiaknuť do pokožky, aby ju chránil čo najdlhšie a najlepšie. Natieranie aj s dobrým faktorom treba pravidelne opakovať. Voda, pot, mechanické vplyvy ho stierajú a ostávate znova nenatretá.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite