Návyky, ktoré vám zruinujú spánok

Návyky, ktoré vám zruinujú spánok

Neviete, prečo sa nemôžete jednoducho dobre v noci vyspať? To, čo robíte pred spaním môže byť tým vinníkom.

TV
Sledovanie televízie dlho do noci alebo práca na počítači celú noc môže pokaziť vaše biologické hodiny. Vypnite elektroniku najmenej 20 minút pred spaním.

Neskoré nočné cvičenie
Zatiaľ, čo denné cvičenie vám pomôže lepšie spať, to nočné vám ublíži. Cvičenie len pár hodín predtým, než idete spať môže povzbudiť vaše telo natoľko, že je ťažké ho upokojiť. Skúste skončiť všetky vaše cvičenia a iné fyzické aktivity aspoň dve hodiny pred spaním.

Pracovné starosti
Netrávte čas pred spaním uvažovaním nad prácou. Zistíte, že je ťažké prestať myslieť na všetko, čo vás nasledujúci deň čaká. Pred spánkom sa ale treba zrelaxovať. Relax môže zahŕňať meditáciu, pomalé naťahovanie, ktoré vám pomôže zaspať, alebo iné upokojujúce návyky. Pustite si napríklad vašu obľúbenú hudbu.

Nočné mlsanie
Zjedli ste skorú večeru, a teraz nemôže ani myslieť na spanie? Kým ste sýti, váš žalúdok vás bude tlačiť. Prejedanie sa pred spánkom a zaspávanie s plným žalúdkom vám môže narušiť vaše spánkové cykly. Jedlo je zdrojom energie. Ak sa snažíte zaspať, obrovský tanier novej energie rozhodne nie je to, čo budete potrebovať pred snívaním.

Pohárik
Zatiaľ, čo alkohol vám môže pomôcť zaspať rýchlejšie, má tiež vplyv na kvalitu spánku. Ak sa chcete prebudiť dobre oddýchnutí ďalší deň, preskočte pohárik vína a radšej si dajte bylinné čaje.

Kofeín
Vyhnite sa všetkým kofeínovým nápojom pred spaním. Kofeín je stimulant, a môže vás udržať hore po celú noc. V skutočnosti, môže kofeín spôsobovať problémy so spánkom, až 10-12 hodín po jeho vypití.

Fajčenie
Hoci niektorí ľudia používajú nikotín za relax pred spaním, je to nespoľahlivý asistent alebo sluha. Rovnako ako aj kofeín, nikotín je povzbudzujúca látka a bude vás udržiavať hore.

Zajtra sa u nás dozviete, ako vplýva spánok na našu hmotnosť!

Autor: Nicole

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite