Našli ste si partnera s dieťaťom?

Našli ste si partnera s dieťaťom?

Vysnívali ste si princa na bielom koni? Čo ak ten princ má okrem koňa aj jedno či dve žriebätká? Čaká vás potom život plný porozumenia alebo strastiplná cesta problémov?  

Obojstranne zložitá situácia

Prijať partnerovo dieťa vôbec nie je jednoduché. Dôležité je uvedomiť si, že rovnako ťažké, ak nie ťažšie, to majú deti s nami. Prijať nového partnera svojho rodiča je pre ne ešte zložitejšie. Nové a iné zvyky, spôsoby správania, nové požiadavky, tomu všetkému sa musia prispôsobovať. Navyše, ešte prednedávnom čelili rozvodu rodičov, ktorý si vôbec nepriali.

Čo je za tým?
Ak sa stane, že nezvládate správanie partnerovho dieťaťa, potrebujete sa zamyslieť, kvôli čomu sa to stáva. Samozrejme, v konečnom dôsledku vás vytočí tón či štýl jeho komunikácie s vami, ale čo je za tým? Prečo ho nezvládate? Nestáva sa to preto, lebo automaticky porovnávate dieťa s partnerom a každú odlišnosť pripisujete jeho matke, s ktorou sa nemusíte?

Nežiarlite jednoducho na pozornosť, ktorú mu venuje váš partner, a tým pádom vás oberá o priestor a čas, ktorý by ste s ním mohli tráviť vy? Neporovnávate ho so svojimi deťmi a každú odlišnosť vyhodnocujete ako nevychovanosť? Nemáte na jeho dieťa prehnane vysoké nároky a očakávania? Nesnažíte sa o to, aby vás vnímalo ako novú mamu, pričom dieťa svoju mamu má a tá pre neho ostane ako jediná? Nepovažuje vás za tú „tetu“, ktorá ukradla ocka?

Podstatný je vek dieťaťa
Deti predškolského veku dokážu prijať nového partnera jedného z rodičov relatívne rýchlo. Ak ste na dieťa milá, ak si získate jeho dôveru, ak sa s ním hráte, rozprávate, spoločne zdieľate zážitky, máte vyhrané. Staršie deti, ktoré žili so svojimi rodičmi a pamätajú si na to, s tými je to ťažšie. Obzvlášť kritické je predpubertálne a pubertálne obdobie.

Tínedžeri často rebelujú proti dospelákom a nová otcova partnerka je vynikajúci terč. Hrozia od nej nové príkazy, zákazy, nové pravidlá a to dospievajúcim nevonia. Ak je dieťa v tomto veku príliš vzpurné a konfliktné, pokúste sa požiadať jeho otca, aby sa s ním porozprával a snažil sa tak zmierniť jeho vzdor.

Čo ak je dieťa hecované svojou matkou?
Často sa stáva, že problémom nie sú vôbec deti, ale ich matka, ktorá sa ešte nevysporiadala s rozvodom a prostredníctvom detí  trestá svojho bývalého manžela. Je skvelé, ak rozvádzajúci sa rodičia pochopia, že ak si budú škodiť prostredníctvom detí, neuškodia sebe, ale v prvom rade nesmierne ublížia deťom.

Bohužiaľ, stáva sa aj to, že niektoré ženy nedokážu mužovi odpustiť rozvod a bránia deťom vídať otca, hlavne, ak ten žije s novou partnerkou. Nasleduje manipulácia detí, ktorej sa veľmi ťažko odoláva. Ale aj napriek tomu sa snažte averziu detí voči vám prekonať trpezlivosťou, pokojom a bez kriku. Ak to naozaj nejde, aj podľa psychológov je lepšie, ak sa s dieťaťom bude stýkať iba partner (t.j. ich otec) sám.

Pár rád na záver
Je oveľa lepšie, ak zaujmete rolu dospelej kamarátky a necháte dieťaťu čas, aby si na to postupne zvyklo. Rady a zákazy nech dáva spočiatku výlučne vlastný rodič. Nekritizujte pred deťmi jeho bývalku, je to predsa ich matka, ktorú oni milujú. Budujte si pomaly dôveru s deťmi prostredníctvom spoločne prežitých zážitkov, hier, výletov a rozhovorov.

Netlačte na pílu a znížte svoje očakávania. Niekedy sa noví partneri snažia až príliš a to deti obťažuje. Verte, že príde situácia, v ktorej budete môcť ukázať, že sa dá na vás spoľahnúť alebo že dokážete dodržať tajomstvo. To býva moment, ktorý dokáže reštartovať váš vzťah s partnerovým dieťaťom.

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite