Napučané prsia: Sexi, ale nezdravé!

Napučané prsia: Sexi, ale nezdravé!

Mnohým ženám z času na čas opúchajú prsia. Opuchnuté prsia sú bolestivé a prsné bradavky sú citlivejšie. Kým opuchnuté prsia môže spôsobiť len kolísanie hormónov, môžu byť tiež príznakom vážnych zdravotných porúch.

Puberta
Mladým dievčatám môže opúchať prsník, keď sa im začne puberta. Prvou známkou ženskosti je práve akési „pučanie“ prsníkov. Puberta nastáva, keď dievčenské telo začne produkovať vysoké hladiny ženských hormónov. Dievčatám sa obvykle vyvíjajú prsia vo veku od 9 alebo 13 rokov.

Čítajte: Najprirodzenejšia vec, čo robíme s prsiami

Menštruácia
Ženské prsia sa môžu zväčšovať krátko pred každou menštruáciou. Ženy môžu zaznamenať opuch prsníkov kvôli zadržiavaniu vody v tele, ale aj rozširovaním prsných kanálikov v dôsledku rýchlo rastúcej úrovne hormónu estrogénu. Okolo 21. dňa pred menštruáciou významne narastá aj množstvo hormónu progesterónu, ktorý spúšťa rast mliečnych žliaz.

Zápalový karcinóm
Aj vážny zápalový karcinóm prsníka môže spôsobiť opuch pŕs. Tento druh rakoviny prsníka je zriedkavý, ale je to veľmi agresívna forma rakoviny. Nastane, keď rakovinové bunky blokujú lymfatické cievy v koži prsníka a prinútia ich k zdureniu. Ženy si zápalový karcinóm môžu všimnúť, keď má koža na prsiach ružovú alebo červenkasto purpurovú farbu.

Infekcie
Ženy s karcinómom alebo aj infekciami môžu mať opuchnuté prsia. K prsným infekciám dochádza, keď do tela vstúpi cez kožu napríklad stafylokok, zvyčajne cez bradavku. Infikované tukové tkanivo prsníka môže tlačiť na mliečne kanáliky a spôsobí napučanie.

Aké veľké prsia žena potrebuje?
Napučané prsia sa môžu zdať sexi a zvodné, no rozhodne sa za tým skrývajú skôr zdravotné poruchy. Aké veľké a zdravé prsia však žena skutočne potrebuje pre život? Čím väčšie, tým lepšie. Takáto býva predstava väčšiny žien. A je jedno či mladých, alebo tých starších. Po akých prsiach však túžia muži nás nezaujíma. Máme svoju predstavu, ktorú si chceme naplniť. Zaujímajú nás články o zväčšovaní prsníkov, o regenerácii ochabnutej kože. Viac o téme v článku TU.

Autor: Tina

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite