Nápoj, ktorý redukuje kilá raz-dva!

Nápoj, ktorý redukuje kilá raz-dva!

Stimulant na svete, ktorý funguje NAJ nájdeme v káve, čaji, čokoláde, ale aj v drahých krémoch a iných kozmetických prípravkoch, ktoré svorne sľubujú štíhlejší vzhľad. Je to naozaj tak? Pomáha nám kofeín pri chudnutí alebo je to len ďalšia nafúknutá diétna bublina? Zázračné účinky kofeínu sú dobrým ťahákom diétneho priemyslu, štúdie sú ale v jeho účinkoch na našu hmotnosť o niečo skeptickejšie.

Kofeín má nepochybne nemalý vplyv na zdravie človeka. Či však ide o pozitívny alebo negatívny dopad závisí od množstva, ktoré denne telu doprajete, ako aj od celkového životného štýlu. Prípravky na chudnutie na báze kofeínu uvádzajú, že táto látka má schopnosť udržiavať vyrovnanú hladinu cukru v krvi a potláčať tak prirodzenú chuť do jedla, čo potvrdzujú aj vedecké štúdie. Háčik je ale v tom, že samotný efekt je príliš krátko na to, aby mal skutočne preukázateľný vplyv na znižovanie hmotnosti.

Odvodňuje
Krátkodobé, optické „zoštíhlenie“ sa vám po pár šálkach kávy zaručene podarí dosiahnuť. To, čoho sa zbavíte, je ale obyčajná voda a nie prebytočné kilogramy. Kofeín totiž funguje ako silné diuretikum a odvodňuje organizmus. Aj preto sa hlavne v čase letných horúčav odporúča kompenzovať každú porciu kávy pohárom čistej vody, aby ste zabránili nebezpečnej strate tekutín.

Urýchľuje metabolizmus
Spomedzi potenciálnych diétnych účinkov kofeínu je tento asi najzaujímavejší. Kofeín môže naozaj urýchľovať metabolický proces organizmu. Z tohto faktu budete profitovať hlavne v prípade, že sa venujete niektorému z vytrvalostných športov.

Pri fyzickej aktivite napomáha kofeín efektívnejšiemu využitiu tukových zásob, čo v praxi znamená, že podnieti rýchlejšie spaľovanie tuku na úkor spaľovania svalového tkaniva. Vďaka kofeínu zničíte pri športe až o 30% viac kalórií.

Kontroverznou témou v súvislosti s kofeínom ako podporným prostriedkom chudnutia je jeho súčinnosť s kortizolom. Zvýšené dávky kofeínu majú vplyv aj na zvýšenú produkciu tohto stresového hormónu. A kortizol teda v úsilí po dosiahnutí ideálnej hmotnosti nepomáha. Ak je ho v krvi priveľa, telo reaguje neodolateľnou chuťou na sladké, čo namiesto odbúravania tuku podporí jeho ukladanie v problémových partiách.

Autor: Oli

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite