Časté používanie mikrovlnky nie je až taký problém: Horšie je TOTO!

Časté používanie mikrovlnky nie je až taký problém: Horšie je TOTO!

Je naozaj príprava a ohrievanie pokrmov v mikrovlnke taká nebezpečná, ako sa traduje? Pri zavedení ktorejkoľvek technickej novinky vznikne okrem ošiaľu aj množstvo fám a nepodložených faktov.

Tieto „informácie“ zrejme vychádzajú z neznalosti a strachu z neznámeho, vždy keď sa totiž nastolí nejaký trend, takmer automaticky vzniká aj anti-kampaň a negatívne predsudky. Tak to bolo aj s používaním mikrovlnky. Mýty okolo jej negatívneho vplyvu začínali na vplyve na plodnosť a končili až pri jadrovej hrozbe.

Ako je to v skutočnosti?
Podľa odborníkov klinickej výživy je žiarenie asi na úrovni televíznych a rádiových vysielačov, radarov, mobilných a magnetizačných prístrojov, prípadne ešte menej. Dôležitejšie ako zanedbateľná priama škodlivosť mikrovlnky pre človeka je správny spôsob zaobchádzania s ňou.

Nie samotné žiarenie, ale napríklad nepriliehavý čas, ktorý v nej ohrievame, výber nevhodných obalov či spôsob tepelnej úpravy nevhodný pre potravinu nás môže ohroziť. Na čo by sme si mali dávať väčší pozor ako na častosť používania mikrovlnky?

6 dôvodov, prečo je dobré piť vodu s citrónom

Obal
Značná časť obalov a nádob, v ktorých sa potravina predáva a uskladňuje, pod mikrovlnným pôsobením vypúšťa priamo do pokrmov škodlivé látky. Namiesto plastových sa odporúčajú najmä sklené a porcelánové nádoby.

Baktérie
Ani (na watty) silnejšie ohrievanie nemusí zabiť škodlivé baktérie v jedle, niektoré z nich skrátka prežívajú. Najrizikovejšie sú mäsové a mliečne výrobky, pri ktorých je stanovený čas nutné zachovať a neskracovať ho. Nezáleží pritom na otáčaní taniera v mikrovlnke ani na sile jej žiarenia.

Bielkoviny
Pri potravinách s vysokým obsahom bielkovín sa častá príprava v mikrovlnke neodporúča. Častým a dlhým ohrevom a varením takýchto totiž riskujeme vznik karcinogénnych látok.

Výhody
Za najväčšiu výhodu použitia mikrovlnky považujeme najmä rýchlosť a dostupnosť jej použitia, vhodnosť pre mnohé typy jedál, kombinovateľnosť s rozmrazovaním a grilom, lepšie zachovávanie potravinových živín a možnosť zdravšej prípravy pokrmov – nakoľko nepoužívame toľko oleja a nevznikajú karcinogény ako pri pečení, vyprážaní a tradičnom grilovaní.

5 dôvodov prečo by ženy mali jesť avokádo

Samotná nie je rizikom
Podľa odborníkov na výživu s ňou pri krátkych tepelných úpravách jedál nesúvisia žiadne pozoruhodné riziká. Tie súvisia len s hygienou a dodržiavaním pokynov pri príprave.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite