Müsli tyčinka – sladkosť, po ktorej schudnete?

Müsli tyčinka – sladkosť, po ktorej schudnete?

Otáznik v nadpise by sme mohli dvakrát podčiarknuť a zvýrazniť červenou. Ale zbytočne. Radšej vám rovno odpovieme: neschudnete a pravdepodobne ešte aj priberiete. Chcete vedieť prečo? Posvieťte si s nami na diétny mýtus zvaný müsli tyčinka.

Energetický zázrak?
Popularita müsli tyčiniek prudko vzrástla v polovici deväťdesiatych rokov, ruku v ruke so vzrastajúcim trendom aktívneho životného štýlu. Ste stále v pohybe? Nemáte čas na jedlo? Müsli tyčinka je skladná, chutná a zdravá. Oči vidia čerstvé kúsky ovocia, obilné klíčky a oriešky. Žalúdok zas prázdne kalórie a samé cukry.

Odborníci na výživu sa prikláňajú k pohľadu žalúdka. Ak tyčinka, tak maximálne jedna, aj to len v prípade, že pravidelne cvičíte. Inak ich spokojne odložte k ostatným sladkostiam a vyberte len vtedy, keď vás chuť na sladké omámi od hlavy až k päte.

Müsli tyčinky majú pomerne vysoký glykemický index, takže dodajú síce energiu, ale veľmi nakrátko. Ak chcete, aby pocit sýtosti vydržal dlhšie, dajte si tyčinku ako olovrant, ale zapite ju kyslomliečnym nápojom. V ňom obsiahnuté bielkoviny vás spoľahlivo vás udržia v bezpečnej vzdialenosti od dverí chladničky.

Viete sa orientovať v ponuke müsli tyčiniek? Pri kúpe sledujte hlavne energetickú hodnotu. Na tuky sa neobzerajte, v müsli je ich obsah zanedbateľný v porovnaní so sacharidmi. Vás bude zaujímať informácia o obsahu cukrov spomedzi všetkých sacharidov. Pravdaže, čím nižšie číslo, tým lepšie. Keď je namiesto cukru uvedený v zložení sirup, nič sa nemení. Tyčinka je šťavnatejšia, ale rovnako kalorická.

Oriešky? Čokoláda? Ovocie?
Láka vás skúšanie rôznych príchutí? Ťažko povedať, ktorá je vhodnejšia. Na chvoste iste ostane čokoládová. Ale riešiť, či je zdravšia oriešková alebo ovocná tyčinka skutočne nemusíte. Ovocná má spravidla menej kalórií, no oriešky vás zas zasýtia a dodajú telu vitamín E i prospešné tuky – nenasýtené mastné kyseliny. Riaďte sa teda pokojne chuťou.

Jogurtové, no bez jogurtu
Presne také sú polevy, ktoré vedia müsli tyčinky chutne dozdobiť. Ak ste zvedavá, prečo je tyčinka v jogurtovej poleve chutnejšia, nehľadajte za tým jogurt. Toho je v nej minimum. To, čo na nej lichotí jazýčku, je v podstate čistý cukor a stužený rastlinný tuk s pridanou arómou jogurtu. Poleva na müsli tyčinke zvyšuje jej kalorickú hodnotu zhruba o štvrtinu.

Vločky? Ryža? Kukurica?
Müsli tyčinky zvyknú obsahovať ovsené vločky, ale v obchodoch nájdete aj cereálne tyčinky z ryže, kukurice alebo iných obilnín. Ktoré si vybrať? Ak sa snažíte držať kilá na uzde, dajte prednosť ovsu. Ryža a kukurica sú možno chutnejšie, ale rýchlejšie po nich vyhladnete.

Autor: Dharma

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite