Môžu čerstvé mamičky diétovať?

Môžu čerstvé mamičky diétovať?

Každá čerstvá mamička má nekonečne veľa starostí s bábätkom, nieto aby starala ešte sama o seba. Novopečená matka by však mala mať na pamäti, že jej zdravie podmieňuje aj zdravie jej potomka. Hlavne, keď dojčí.

Živiny
Dieťa musí mať obsiahnuté v mliečku všetky živiny. Matka by mala vtedy prijímať vyššie množstvo tekutín ako obyčajne. Dieťa v mliečku pije aj matkine tukové zásoby. Aj preto sa žena nemusí báť jesť po pôrode trošku viac. Energetická spotreba pri dojčení narastá približne o 500 kcal. Vhodným stravovaním preto nemôže mamička už pribrať.

Zdravá strava však neznamená zelenú pre potraviny ako je čokoláda a rýchle občerstvenie. Všetok materiál v nich obsiahnutý je nedostatočný pre výživu dieťaťa a zbytočne vedie iba k narastaniu hmotnosti mamičky.

Ako schudnúť po pôrode?
Jedzte čo najviac ovocia, kombinujte to doobeda mliečnymi výrobkami. Jogurt a syr rozbiehajú dobre metabolizmus. Pokojne raňajkujte aj niekoľkokrát, v malom množstve je to neškodné.  Nezabúdajte na tekutiny. Nakupujte veľa mliečnych potravín, ktoré môžete vypiť, to znamená acidofilné mliečko, mliečne koktejly a pod. Na trávenie je vhodný jogurt.

A, samozrejme, nemôžeme zabúdať na mäso, ale iba chudé. Skúste obmedziť príjem červeného mäsa. Živočíšne tuky vymeňte za rastlinné. Biele pečivo za tmavé. Plnotučné mlieko za polotučné. Bábätko nemusí dobre reagovať na sýtené minerálky. Vyberajte si preto len stolové vody neperlivé. Váš jedálny lístok môže pokojne obsahovať rôzne druhy čajov, ale bez kofeínu. Dojčenie si bude dieťatko užívať, ak mamička vypije občas aj džús alebo nealko pivo.

Len málo matiek „sabotuje“ plienky: My máme jednoznačný odkaz!

Žiadna diéta!
Upozorňujeme, že akékoľvek obmedzovanie potravín má dosah na vaše dieťa a jeho výživu. Žena, ktorá má nízky energetický príjem môže stratiť schopnosť vytvárať mlieko. Ak chudnete počas dojčenia, do mlieka sa vyplavujú aj škodlivé látky, ktoré dieťa vypije. Snažte sa jesť vyváženú stravu a hlavne sa neprejedať.

Kedy mať druhé dieťa? Sú 4 roky skutočne ideálne?

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite