Mimomaternicové tehotenstvo nekončí happyendom

Mimomaternicové tehotenstvo nekončí happyendom

O tom, ako mimomaternicové tehotenstvo zasiahlo mimoriadnym spôsobom do života mnohým ženám či párom sa rozpráva ťažko. Či už vytúžené, alebo náhodné tehotenstvo, ktoré sa neskončí „šťastne“ je veľkou záťažou, a mnoho krát so sebou nesie aj trvalé následky.

V posledných rokoch počty mimomaternicových tehotenstiev o niečo stúpli. Tvoria približne jedno percento všetkých tehotenstiev. Odborníci tento trend pripisujú častejším zápalom a iným gynekologickým problémom, ktoré vytvárajú „vhodné“ podmienky na vznik takého problému. Preto nie je dobré podceňovať akékoľvek neobvyklé krvácania, či bolesti v podbruší, aby ste jedného dňa neľutovala prechodený zápal, na úkor ktorého prídete o možnosť mať dieťa.

Kedy nastáva?
Mimomaternicové tehotenstvo nastáva vtedy, ak sa oplodnené vajíčko nedostane do maternice, kde by sa malo zahniezdiť, ale cestou sa tak povediac zdrží a uhniezdi sa inde, zvyčajne vo vajíčkovode. Tu často krát odumiera, pretože len maternica je prirodzeným prostredím, kde môže plod prospievať. Ak plod odumrie v pomerne krátkej dobe, žena začne krvácať „ako zvyčajne“ a o svojom tehotenstve sa ani nemusí dozvedieť. Nie vždy sa to končí ale takýmto spôsobom.

S rizikom smrti
V určitých prípadoch sa plod aj po zahniezdení vyvíja ďalej, teda zároveň zväčšuje aj svoj objem. Keďže vajíčkovod je pomerne úzky, má len pol centimetra v priemere, už po niekoľkých týždňoch má plod nedostatok miesta a a vajíčkovod praskne, pričom nasleduje krvácanie do dutiny brušnej spolu s krvácaním cez pošvu. Ako náhle dôjde k tomuto stavu, je nutné, aby sa žena okamžite podrobila lekárskemu zákroku, inak jej hrozí smrť.

Pozor na bolesti
Mimomaternicové tehotenstvo je sprevádzané viacerými príznakmi, ktoré naznačujú, že niečo nie je úplne v poriadku. Tehotenský test nemusí byť pozitívny, napriek tomu sa menštruácia nedostaví, brucho je boľavé a citlivé, na jednej strane brucha sa môže vyskytovať častá bolesť či pichanie. Ak máte takéto príznaky, mali by ste navštíviť lekára. Ten za pomoci ultrazvuku zistí, kde sa vajíčko uhniezdilo a či sa skutočne jedná o mimomaternicové tehotenstvo.

Šanca na dieťatko
Ak sa potvrdí táto diagnóza, žena musí podstúpiť laparoskopický zákrok, ktorým sa plod odstráni. Pri včasnom odhalení je možné vajíčkovod zachrániť. V prípadoch, kedy už praskol a nastalo krvácanie, ide o minúty a záchranu života. V tomto prípade musí byť bohužiaľ odstránený aj prasknutý vajíčkovod, žena má však možnosť otehotnieť, ak jej druhý vajíčkovod funguje správne.

Autor: Lotta

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite