Menzes: Prečo v lete viac krvácame?

Menzes: Prečo v lete viac krvácame?

Na ženský cyklus vplýva veľa vecí. Okrem iného to môže byť aj ročné obdobie, respektíve teplota vzduchu. Pre niektoré ženy je leto nepríjemným ročným obdobím, nakoľko ich menštruácia je v letných mesiacoch o dosť silnejšia.

Prečo viac krvácame?
V lete pôsobením tepla môže byť u niektorých žien krvácanie naozaj silnejšie ako po iné mesiace. U mnohých k intenzívnemu krvácaniu prispieva nielen vyššia teplota vzduchu, ale aj telesná aktivita, ktorej sa počas leta venujeme viac. Pri pohybe na čerstvom vzduchu totiž  dochádza k silnejšiemu okysličeniu celého organizmu vrátane maternice.

Jedným z dôvodov, prečo sa v lete u ženy objaví silnejšia menštruácia býva aj fakt, že si žena spravidla kvôli dovolenke nechá cyklus oddialiť. Následná menštruácia je potom o to intenzívnejšia. Niekedy sú tiež na príčine hormonálne výkyvy. Ak ste si všimli, že zvyknete viac krvácať v lete a po iné mesiace je krvácanie primerané, nemusíte sa znepokojovať. Zvyčajne nejde o žiadny problém.

Neplatí to pre každú
Hoci veľa žien zažíva silnejšiu menštruáciu počas leta, nie je to vôbec pravidlom. Každý organizmus je iný a inak reaguje na teplo či telesnú aktivitu, alebo stres. Jednoducho, niektoré z nás majú menštruáciu presnú ako hodinky, nech sa deje čokoľvek, u iných stačí trochu stresu, zmena klímy alebo viac športu a odrazí sa to hneď aj na perióde.

Kedy je to problém?
Menštruačné krvácanie by nemalo byť príliš silné, pretože vtedy už môže ísť o zdravotný problém (menorrhagia). Ženy so silnou menštruáciou často trpia deficitom železa a anémiou, ktorá sa okrem iného prejavuje napríklad zvýšenou únavou, bledosťou a nechutenstvom.

Silná menštruácia značí takú, pri ktorej je strata krvi viac ako 80 ml za jeden cyklus, no pre ľahšie definovanie sa udáva stav, kedy žena musí meniť tampón či vložku aj každú hodinu, objavujú sa krvné zrazeniny, krvácanie trvá dlhšie ako 7 dní a celkovo ženu krvácanie príliš obmedzuje v bežnom živote.

Ak sa u vás objaví viackrát po sebe takáto silná menštruácia, určite vyhľadajte lekára. Môže sa za tým totiž skrývať nejaký zdravotný problém. U mnohých žien je silné menštruačné krvácanie aj dedičnou záležitosťou – teda, ak mala matka silnú menštruáciu, je väčšia pravdepodobnosť, že to po nej zdedíte aj vy.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite