Menštruácia pred tehotenstvom neochráni!

Menštruácia pred tehotenstvom neochráni!

Väčšina žien považuje dni počas menštruácie za neplodné obdobie. Neraz sa partneri spoľahnú na to, že pár dní pred menštruáciou, prípadne v posledných dňoch krvácania, nie je možné otehotnieť a nerobia si ťažkú hlavu s antikoncepciou. Pravda je však taká, že ani počas menštruácie nie je vaša neplodnosť zaručená...

Ženské telo je nevyspytateľné
To, že počas menštruácie sa otehotnieť skutočne dá, dokazujú mnohé takto splodené deti. Niekedy za to môže fakt, že žena má veľmi krátky cyklus a k ovulácii dochádza už okolo posledných dní krvácania. Keď k tomu pridáme fakt, že mužské spermie si dokážu na vajíčko v ženskom tele „počkať“ niekoľko dní (udáva sa 3-5 dní), je skutočne možné počať dieťa aj pri pohlavnom styku počas vašich dní.

Čo všetko môže na ovuláciu vplývať?
Ovulácia môže nastať skôr aj z rôznych iných dôvodov. Niekedy jej skorší nástup vyvolá nadmerná fyzická námaha, zmena stravovacích zvyklostí (napríklad začiatok diéty) a tiež stres. Takže aj z týchto dôvodov môže vaše neplánované tehotenstvo vzísť z nechráneného sexuálneho styku počas menštruácie.

Plodné a neplodné dni v skratke
Veľmi zjednodušene môžeme považovať za najplodnejšie obdobie počas cyklu približne jeho polovicu. Ak má žena 28-dňový cyklus, potom pravdepodobne jej plodné dni budú začínať okolo 14. dňa od začiatku menštruácie (+/-2 dni) a trvajú asi 6 dní. Toto je ale naozaj len orientačný údaj, na ktorý sa netreba presne spoliehať. Neraz majú však ženy cykly nepravidelné alebo veľmi krátke. Práve pri tých veľmi krátkych býva ovulácia už pri konci menštruačného cyklu, takže môže dôjsť k oplodneniu vajíčka.

Ak chcete zistiť, kedy ovulujete, môžete na to použiť napríklad symptotermálnu metódu, ktorá spočíva v meraní bazálnej teploty, pozorovaní kvality a prítomnosti hlienu ako aj samovyšetrovania krčka maternice (princípy symptotermálnej metódy nájdete popísané na internetových stránkach ako aj v rôznych knižných publikáciách).

Každopádne, ak otehotnieť nechcete, nespoliehajte sa na dni menštruácie ako na dni, kedy môžete „ísť naostro“. Inak z toho môže byť bábätko. A naopak, ak sa o dieťatko snažíte a počas menštruácie si dávate oddych, pretože ju považujete za obdobie neplodnosti, potom možno práve tu je vaša šanca splodiť vytúžené dieťa.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite