Menštruácia: čo je normálne a čo už nie?

Menštruácia: čo je normálne a čo už nie?

Tiež si vravíte, že muži to majú v živote o niečo jednoduchšie? Nerodia a predovšetkým každý mesiac nekrvácajú. Najčastejšia odpoveď mužov na toto povzdychnutie znie: "No áno, ty sa s tým narobíš, ja sa zase musím každý deň holiť." Faktom je, že drvivá väčšina mužov si vôbec nedokáže predstaviť, aké problémy fyzické, psychické i spoločenské menštruácia ženám prináša. Aké problémy či nepríjemnosti sa môžu v dobe menštruácie vyskytnúť a kedy je nutné zveriť sa do rúk odborníka?

 Nepravidelná menštruácia

Väčšina žien má za rok dvanásť až trinásť menštruácií s dĺžkou menštruačného cyklu 23 - 36 dní.. Pokiaľ sa však menštruácia nedostaví každý mesiac a žena menštruuje napríklad len päťkrát alebo šesťkrát do roka, ide o nepravidelnú menštruáciu, o ktorej by sa mal dozvedieť lekár.

Často dochádza aj k tomu, že menštruácia najprv vynechá, po nejakej dobe sa potom objaví veľmi silné a dlhé krvácanie. Ide o situáciu, ktorá sa typicky objavuje hlavne v puberte alebo v prechode. V tomto prípade je liečba takmer nutnosťou, inak je žena vystavená veľkým stratám krvi a často i nutnosti kyretáže (výškrab maternicovej dutiny).

Liečba v daných prípadoch spočíva v tom, že sa podajú hormóny, ktoré zablokujú vlastný menštruačný cyklus a urobia nový, umelý. Tento umelý cyklus je potom obvykle pravidelný (nemusí to tak byť vždy, ak je cyklus umelý, umožňuje i posun menštruácie podľa potreby a priania ženy). Najjednoduchším spôsobom je teda užívanie kombinovaných antikoncepčných tabliet.

Nepravidelnú menštruáciu však môžu spôsobovať i faktory, ktoré do istej miery môžete sami ovplyvniť. Sú nimi napríklad veľký váhový úbytok, choroba, citeľné obmedzenie prísunu kalórií, zvýšená fyzická záťaž, extrémny stres alebo rozrušenie. Výnimku tvoria ženy vo veku okolo 45 - 50 rokov, kedy nepravidelný cyklus môže upozorniť na blížiacu sa menopauzu.

 Silná menštruácia

Udáva sa, že normálna krvná strata pri menštruácii nemá presiahnuť 80 ml. Je však pravda, že zmerať objektívne množstvo stratenej krvi je vec dosť ťažká, a tak v praxi sa za "silnú" menštruáciu považuje taká, ktorá žene vadí natoľko, že vyhľadá lekára.

K zníženiu nadmernej straty krvi dôjde väčšinou pri užívaní bežných (tzv. kombinovaných) antikoncepčných tabliet. Pri ich užívaní maternicová sliznica narastá do menšej výšky než v "prirodzenom" cykle, a následne i krvácanie pri jej vylučovaní je menšie. Inou možnosťou, ktorú vám lekár môže odporučiť, je hormonálne vnútromaternicové teliesko. Vďaka nemu, ako tvrdia odborníci, dochádza k poklesu straty krvi pri menštruácii až o 95 %.

Silná menštruácia sa dá pochopiteľne riešiť i operáciou. Buď sa odstraňuje celá maternica, alebo len maternicová sliznica. Tieto výkony však spôsobujú trvalú neplodnosť, a tak sa hodia len pre staršie ženy, ktoré už v budúcnosti neplánujú ďalšie dieťa.

Veľmi silné krvácanie môže spôsobiť anémiu, tj. úbytok červených krviniek, ktoré zodpovedajú za okysličovanie organizmu. Ak sa cítite vyčerpaná, požiadajte lekára, nech túto možnosť preverí. S návštevou odborníka neváhajte v prípade, pokiaľ sa zmení hoc len konzistencia vylúčenej tekutiny.

 Bolestivá menštruácia

Intenzita bolesti pri menštruácii je veľmi individuálnou vecou. Niektoré ženy ani nevedia, že menštruujú, niektoré si naopak musia brať voľno v práci, pretože kvôli silným bolestiam nie sú schopné sa na prácu sústrediť.

Príčinou bolesti je nerovnováha vo vegetatívnom nervovom systéme spôsobená zmenami hormónov pri menštruačnom cykle. Kŕčovité bolesti v podbrušku sa najčastejšie vyskytujú v prvom dni či najviac počas troch dní menštruačného krvácania. Výnimkou nie sú ani bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačka. Bolesť nebýva často sústredená len do podbruška, často vyžaruje do chrbta a v priebehu menštruačného krvácania sa môže meniť. Väčšina žien menštruačnú bolesť zvláda bez lekárskej pomoci. Niektorým postačí v čase silnej bolesti užiť Ibalgin, iné potrebujú stráviť pár hodín v pokoji na lôžku.

Vo väčšine prípadov nie je bolestivá menštruácia známkou choroby. Pokiaľ však máte kruté bolesti, alebo sa menštruácia stala bolestivou náhle, nebojte sa navštíviť lekára.

 Keď menštruácia neprichádza

Najčastejšou príčinou vynechania menštruácie býva tehotenstvo. Inak úplná neprítomnosť menštruácie je prítomná asi u jedného percenta žien. Ženy, ktoré nemenštruujú, však vždy majú nejakú hormonálnu poruchu a mali by navštíviť gynekológa. Vhodné je základné gynekologické a endokrinologické vyšetrenie. Predovšetkým preto, aby sa vylúčili niektoré síce vzácne, ale závažné príčiny, ako je napríklad predčasné zlyhanie vaječníkov. Po vyšetrení by mala prísť na rad liečba. Tá býva veľakrát zdĺhavá a bohužiaľ nie vždy úspešná.

Vo všetkých prípadoch je vhodné dodať chýbajúce hormóny a vytvoriť akýsi umelý "menštruačný" cyklus. Možných postupov je mnoho. Medzi najjednoduchšie patrí užívanie antikoncepčných tabliet, ktoré takto doplnia chýbajúce hormóny a zabránia neskorším komplikáciám, ktoré môžu nastať následkom ich nedostatku.

Pochopiteľne v celkom inej situácii je žena, ktorá nemenštruuje a chce otehotnieť. V takom prípade sa postupuje ako v ktoromkoľvek inom prípade neplodnosti. To znamená vyšetriť partnera a po tom zahájiť stimuláciu ovulácie, či už v kombinácii s priamym vnútromaternicovým oplodnením alebo s vierou, že k otehotneniu dôjde pri normálnom pohlavnom styku.

Autor: Táňa Václavková

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite