Mávate problémy sa nadýchnuť? Vieme prečo a nie je to nič dobré

Mávate problémy sa nadýchnuť? Vieme prečo a nie je to nič dobré

Mávate problémy sa občas nadýchnuť? Mnoho ľudí chytá panika, keď sa ich zmocní ťažoba na hrudi. Nie vždy je problematické dýchanie problémom práve dýchacieho orgánu. Može za ním stáť príliš tesné oblečenie, nedostatok kyslíka v miestnosti, alebo emocionálne vypätie ako je stres či strach.

Kolaps pľúc je posledné štádium, ku ktorému nedochádza okamžite, ale postupne. Telo má naprogramované samoliečenie a snaží sa zachrániť všetky svoje súčasti, pokiaľ sú v ohrození. S mozgom človeka však veľmi komunikuje a snaží sa mu dávať znamenia, keď sa niečo nespráva v tele tak zdravo, ako by sa v systéme malo.

Poznáme rôzne druhy pľúcnych kolapsov a ich dôvody. Jedným z nich je atelektáza. Ide o stav, keď sa zrúti dýchací systém kvôli zablokovaniu pľúcnej dutiny napr. hlienom, ktorá nedovolí pľúcam sa rozšíriť a teda nadýchnuť.

Vaše pľúca môžu tiež skolabovať, ak je v nich diera, ktorá spôsobuje únik vzduchu. Tento stav nazývame aj pneumotorax, čo je nahromadenie vzduchu mimo pľúc a nedovoľuje pľúcam sa rozšíriť v plnom rozsahu. Zranenia hrude a iné ochorenia môžu spôsobovať pľúcne kolapsy, jedným z nich sú aj nevydarené operácie hudníka, ale aj silné fajčenie.

Spoločné príznaky
Pľúca sú celkom záhadný orgán, ktorý nie vždy vyšle varovný signál. V prípade, že poškodenie pľúc je menšie, môže byť bez príznakov. Ak sú viditeľné prvé príznaky, spočiatku môžu byť veľmi univerzálne a napodobňovať príznaky mnohých iných chorôb, len nie pľúcnych. Medzi akútne varovné signály patrí dušnosť, ktorá môže byť mierna alebo závažná, závodné srdce čiže rýchly tep alebo fibrilácia, aj pretrvávajúci kašeľ. Tieto príznaky sa zhoršujú zhoršovaním stavu pľúc.

Opakujúce sa sny: Čo vám podľa psychológa hovoria?

Sledujte si tlak
Zlyhanie pľúc môže tiež spôsobiť pokles krvného tlaku, bolesť v blízkosti pľúc, kde sa nachádza problém. Typickým príznakom blížiaceho sa kolapsu je rýchle a plytké dýchanie. Môže sa tiež objaviť horúčka, ak je zlyhanie pľúc spôsobené infekciou. Pľúca oznamujú koniec aj ďalšími varovnými signálmi, kam patrí extrémna únava, bolesť v ramene, krku alebo v oblasti brucha.

FOTO: Rozcvičte sa od bruška po stehná za pár minút

Ťažké volania o pomoc
Ak je poškodenie vašich pľúc ťažké, zrejme budete mať problémy aj s krvným obehom, ktorý nebude schopný dodať dostatok kyslíka do tela. Ak k tomu dôjde, môže byť vaša pokožka modrastá alebo popolavej farby. Môžete mať aj bolesť na hrudníku alebo veľmi hlboké nádychy. Tento stav môže viesť k život ohrozujúcej srdcovej zástave.

Autor: Erika

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite