Mamičky, bábätko sa nemá kúpať každý deň!

Mamičky, bábätko sa nemá kúpať každý deň!

Pre mnohých rodičov je kúpanie bábätka každodennou záležitosťou. V nejednej rodinke je večerný kúpeľ pravidelným rituálom pred spaním. No kúpať bábätko každý deň nie je práve šťastné rozhodnutie a môže to mať negatívny efekt na zdravie dieťatka. Prečo?

Suchá pokožka a ekzémy
Pri kúpaní rodičia často používajú rôzne prísady do kúpeľa (kozmetické výrobky), ktoré mávajú neraz negatívny dopad na citlivú detskú pokožku. Tá je vplyvom rôznych kúpeľových pien, gélov či mydiel zbavovaná ochrannej vrstvy a vysúšaná, čím sa zvyšuje riziko podráždenia pokožky až vzniku ekzémov.

Týka sa to, žiaľ, aj kozmetických výrobkov určených pre bábätká. Nie každý výrobok, ktorý je označený ako „šetrný k detskej pokožke“ taký naozaj je. Veľa pediatrov dnes odporúča rodičom používať minimum kozmetiky pre bábätká najmä v prvých mesiacoch života, kedy je pokožka veľmi citlivá a ľahko ňou prenikajú chemické látky z akejkoľvek kozmetiky aplikovanej na dieťa.

Čistá voda je lepšia, ale...
Niektorí rodičia sa spoliehajú na to, že ak kúpu bábätko každý deň, ale len v čistej vode, je to v poriadku. Určite je lepšie a šetrnejšie voči detskej pokožke, ak dieťa kúpeme v čistej vode bez rôznych kozmetických prísad, no aj takýto kúpeľ môže pokožku vysušovať. Veľa závisí napríklad od toho, či máte tvrdú vodu a tiež od teploty vody (príliš teplá až horúca voda vysušuje pokožku viac než voda nižšej teploty).

Smutná štatistika: Toto sa deje každej žene po 25-ke

Každý deň radšej nie
Každodenný kúpeľ bábätiek dnes veľa pediatrov a kožných lekárov neodporúča. Lenže ako často teda ideálne kúpať našich najmenších? Niektorí lekári hovoria, že stačí raz do týždňa, iní sa prikláňajú k jednému kúpeľu za 3-4 dni alebo každý druhý deň. Je vždy na rodičoch, ako často budú svoje bábätko kúpať, no treba si uvedomiť, že každé kúpanie môže citlivú detskú pokožku vysušovať a tým prispievať k rôznym kožným problémom.

Ak chcete svoje dieťatko kúpať častejšie ako raz či dvakrát do týždňa, snažte sa aspoň minimalizovať množstvo kozmetických výrobkov a kúpte radšej v čistej vode. Prípadne do kúpeľa pridajte prírodné zvláčňujúce látky (ovsený kúpeľ, pár kvapiek prírodného oleja – napríklad mandľový), aby pokožka nebola po kúpeli príliš vysušená. V prípade, že vaše bábätko má nejaké kožné problémy či ekzém, je lepšie poradiť sa o vhodných prísadách do kúpeľa s vaším detským lekárom.

Stráca úsmev na tvári? Budete prekvapení, čo je vášmu drobčekovi

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa

Neprehliadnite