Lieky na cholesterol vám zlikvidujú telo

Lieky na cholesterol vám zlikvidujú telo

Statíny sú lieky, ktoré sa ukázali ako účinné pri znižovaní hladiny cholesterolu. Čo sa ale stane, keď budete užívať statíny po celé desaťročia? Zabránite jednej chorobe a objaví sa ďalšia, ešte závažnejšia?

Ak máte vysoký cholesterol, že vaša celková hladina cholesterolu je 240 mg na deciliter (mg/dl), môže vám lekár odporučiť začať brať statíny. Ak máte predpísané statíny, je vaša hladina cholesterolu považovaná spolu s ďalšími rizikovými faktormi za nebezpečný a život ohrozujúci stav.

Len málo ľudí sa však zaoberá vedľajšími účinkami týchto liekov, disciplinovane ich konzumujú každý deň, nemenia nič na svojej zlej životospráve a oddane sa spoliehajú, že ich statíny zachránia, keď to budú najviac potrebovať. Omyl!

Vedľajšie účinky
Hoci statíny sú dobre tolerované, objavujú sa aj ich negatívne účinky na zdravie. Najčastejšie ide o bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, hnačka, zápcha. To je len rad miernych komplikácií, ktoré treba očakávať. Horšie je už poškodenie pečene.

Občas sa stane, že spôsobia zvýšenie pečeňových enzýmov. Kontaktujte ihneď svojho lekára, ak máte nezvyčajnú únavu alebo slabosť, stratu chuti do jedla, bolesť v hornej časti brucha, tmavý moč alebo zožltnutie kože alebo očí.

Neurologické nežiaduce účinky
Niektorí výskumníci skúmali, či statíny môžu byť spájané s výpadkami pamäte alebo so zmätenosťou či sklerózou. Je dôležité vziať do úvahy účinky statínov na iné orgány v tele, najmä ak máte zdravotné problémy, ako je ochorenie pečene alebo obličiek. Majte na pamäti, že keď začnete brať statíny, budete na ne s najväčšou pravdepodobnosťou odkázaní po celý zvyšok svojho života.

Životný štýl je stále kľúčom k zníženiu cholesterolu
Zmeny životného štýlu sú nevyhnutné na zníženie rizika srdcových ochorení. Medzi prvé kroky patrí prestať s fajčením, jesť zdravú stravu, ktorá má nízky obsah cholesterolu a soli. Cvičte aspoň 30-minút denne. Snažte sa zvládať stres.

Ak urobíte, čo i len malé, ale zato významné zmeny vo svojom jedálničku, okamžite stratíte váhu a začnete sa cítiť lepšie. Podstatné zmeny životného štýlu môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, bez toho, aby ste naďalej museli brať lieky.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite