Ľahké jedlá, keď máte črevné problémy

Ľahké jedlá, keď máte črevné problémy

Crohnova choroba je chronické, nevyliečiteľné zápalové ochorenie čriev. Medzi príznaky patria silné brušné bolesti a hnačka. Niektoré potraviny alebo stravovacie návyky môžu ochorenie uľahčiť, hoci oni nie sú príčinou alebo spúšťačom. 

Každý človek je iný, takže budete musieť otestovať sami na sebe, aké typy potravín alebo stravovacie návyky vám uľahčujú nepríjemné príznaky. Tu je niekoľko potravín, ktoré by mali byť ľahko stráviteľné.

Mandľové mlieko
Mnoho ľudí s Crohnovou chorobou má aj alergiu na laktózu. Našťastie, existuje veľký výber alternatív mlieka. Mandľové mlieko je pasta z lúpaných mandlí. Obsahuje toľko vápnika ako obyčajné. Má tiež vitamín D a E, ale neobsahuje žiadny cholesterol alebo nasýtené tuky, a menej kalórií než kravské mlieko. Mnoho druhov obsahuje ale pridané sladidlo.

Vajcia
Vajcia sú lacným zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín. Uistite sa, že máte vždy nejaké v chladničke. Najrýchlejšie sa pripravuje praženica. K tomu jemný toast.

Ovsená kaša
Toto je veľmi komfortné jedlo, keď máte zapálené črevá. je skvelou voľbou, ak máte Crohnovu chorobu, ovsené vločky neovplyvnia zápalový proces. Ovsené vločky majú rozpustnú vlákninu, ktorá absorbuje vodu a ide pomalšie cez zažívací trakt. Veľmi mäkké, varené, ovsené vločky sú skvelé raňajky.

Losos
Dvadsať päť percent kalórií, ktoré jete by malo pochádzať z bielkovín, čo je kľúčom k uzdraveniu. Lososový proteín, rovnako ako morské plody, je vaša najlepšia voľba. Ryby sú veľmi prospešné, najmä ryby, s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Losos je výživný a ľahko stráviteľný.

Papája
Ľudia s Crohnovou chorobou sa zbytočne obávajú, že sa musia vyhnúť tropickému ovociu. Mango a papája sú veľmi ľahko stráviteľné. Papája obsahuje enzým papaín, ktorý pomáha telu tráviť bielkoviny, je tiež bohatý na vitamín C, vitamín A, kyselinu listovú a draslík, a je k dispozícii po celý rok.

Pečené červené papriky
Brilantné a super chutné pečené papriky sú po odstránení šupiek vynikajúce, výživné a bezpečné. Pridajte si ich do šalátu, aj do sendviča, alebo dokonca použite ako ozdobu do polievky.

Ryža
Tradičnou voľbou pre každého, kto trpí žalúdočnými strasťam je biela ryža. Môže tiež poskytnúť kalórie, ktoré potrebujete počas náročných dní. Len sa uistite, že tieto jednoduché sacharidy sú dobre uvarené.

Orechové maslo
Orechy sú výborným zdrojom dobrých tukov, vitamínu E a bielkovín, ale ich trávenie predstavuje neprekonateľnú výzvu pre väčšinu ľudí s Crohnovou chorobou. Napriek tomu sa orechov nemusíte báť, môžete ich konzumovať ako orechové maslo. 

Majte prehľad o všetkom, čo jete, ako sa cítite po jedle. Snažte sa testovať a zavádzať nové potraviny jednu po druhej, a čakajte deň alebo dva, aby ste zistili, ako a ktoré ovplyvňujú vaše príznaky.

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite