Kvasinková infekcia? Zabudnite na sex!

Kvasinková infekcia? Zabudnite na sex!

Ak ste ju ešte nemali, tešte sa! Táto choroba, hlavne ak napadne vaše pohlavné orgány môže potrápiť nielen vás, ale aj vášho partnera. Väčšina žien sa s ňou v priebehu života stretne, mnohé však o nej nevedia, a tak sa neliečia, čo môže mať tragické následky.

Máte podozrenie, že s vaším intímnym zdravím nie je niečo v poriadku? Spravte si náš test!

Varovné príznaky, ktoré iste neprehliadnete v sebe zahŕňajú celý rad poriadnych nepríjemností od pálenia, cez výtok z pošvy až po mierne i silné bolesti pri pohlavnom styku.

Kandidóza, kvasinková infekcia alebo soor, ako znie jej medicínske označenie napáda nielen sliznice a oblasť pohlavných orgánov, ale aj pokožku tela. Ochorenie spôsobuje kvasinka Candida albicans. Väčšina z nás je jej „hostiteľom“ a za určitých podmienok  sa kvasinka môže premnožiť a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Chorobou sú najviac ohrozené isté skupiny ľudí, predovšetkým každý, kto má oslabenú imunitu. Trpieva ňou až pätina žien v plodnom veku, často krát sa objavuje aj počas tehotenstva. Štartérom pre kvasinky môže byť iná choroba, ktorú váš lekár liečil antibiotikami, alebo aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Ak však žijete v dlhodobom strese, alebo ste podcenili intímnu hygienu, môžu sa kvasinky objaviť tiež.

Kandidóza sa síce neprenáša pohlavným stykom, ten však môže byť jej spúšťačom. Veľmi rýchlo tak môže zruinovať váš pohlavný život. Pre útechu žien treba uviesť, že kvasinky môžu napadnúť aj pohlavné orgány mužov, napríklad žaluď alebo predkožka.

Ide o skutočne o kvasinky?
Už pri prvých príznakoch pálenia, výtoku či svrbenia by ste mali v priebehu niekoľkých hodín zamieriť do ordinácie gynekológa, aby určil presnú diagnózu. S vhodnými liekmi môžete svoje „intímne“ utrpenie pomerne rýchlo minimalizovať, alebo úplne odstrániť. Žiadne zbytočné hrdinstvá sa neodporúčajú, pálenie sa dokáže z hodiny na hodinu tak vystupňovať, že nakoniec doslova neobsedíte na mieste.

Ak navyše chorobu budete ignorovať, môže sa z nej stať chronický problém, ktorý sa nazýva systémová kandidóza – z lokálneho problému sa tak stane vážne ochorenie vyžadujúce si komplexnú liečbu.

Zvyčajne gynekológ po vyšetrení predpíše vaginálnu liečbu zvyčajne v podobe čípkov a mastí, môže predpísať aj orálne užívané lieky. Počas liečby je nutné sa zdržať pohlavného styku a pokračovať v liečení aj po odznení nepríjemných príznakov.

Prevencia zaberá
Mnoho žien z vlastnej skúsenosti vie, že kvasinková infekcia sa rada vracia. Liečba môže trvať aj roky, a napriek tomu môže byť neúspešná. Dôvodom je odstraňovanie nepríjemných príznakov a nie príčiny choroby. Niektorým pacientkam výrazne pomáha vysadenie hormonálnej antikoncepcie.

Taktiež je vhodné neustále posilňovanie imunitného systému. Súčasťou toho sú aj zmeny v stravovaní. Lekári odporúčajú výrazne znížiť príjem cukrov, teda hlavne sladkostí a alkoholu, ktoré podporujú rasť kvasiniek v tele. Naopak zvýšte podiel vitamínov, hlavne skupiny B vo svojej strave, konzumujte čerstvú zeleninu i ovocie.

Aj keď sa infekcia prejaví ako gynekologický problém, naznačuje, že vaše telo je v nerovnováhe, a musíte mu venovať pozornosť ako celku. K základným opatreniam patrí používanie prírodných materiálov – a to nielen pri spodnej bielizni, ale aj nohaviciach. Voľte strihy a materiály, ktoré nie sú príliš úzke a poskytujú vašim intímnym miestam dostatočné prúdenie vzduchu.

Príliš čistotná?
Neodporúča sa používanie parfumovaných slipových vložiek, ani parfumované prípravky pre intímnu hygienu – zbytočne dráždia. Pozor, aj prehnaná intímna hygiena môže viesť k vzniku infekcie, a to tým, že narušíte prirodzené pošvové prostredie. Ak ste náchylná na túto infekciu, používajte pri styku s partnerom kondóm, dôjde k menšiemu podráždeniu. Buďte opatrná aj na infekcie močových ciest.

Autor: Sofia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite