Kvapavka: Zmutovaný typ je späť!

Kvapavka: Zmutovaný typ je späť!

Táto bakteriálna pohlavná choroba je klasifikovaná ako najrozšírenejšia. Kvapavka je podľa najnovších zdravotníckych informácii obnovenou hrozbou, vyvinul sa totiž je nový typ, ku ktorému ešte nepriradili liečbu.

Muži aj ženy
Obe pohlavia majú rovnakú pravdepodobnosť ochorenia, prejavy sú však výraznejšie u muža. Až polovica žien nemá príznaky žiadne. Ak áno, môžu nimi byť krvácanie mimo menštruácie, bolesti, pálenie pri močení, hustý výtok.

Mliečny, farebný alebo hustý výtok mimo ejakulácie, opuch a sčervenanie močovej trubice a pálenie pri močení, to všetko sú príznaky mužského infikovania sa kvapavkou, pri ktorých by sme okamžite mali zamedziť pohlavnému styku.

Prvá fáza choroby môže byť neviditeľná, rýchlo sa však šíri. U žien napáda zľazy vagíny, bráni ich zvlhčovaniu sa, žľazy pri konečníku, močovú trubicu, jej horný typ kvapavky aj maternicu a vaječníky.

Niekedy je prenesená do ústnej dutiny. Kto je prenášačom? Nákaza pramení od človeka s akútnou alebo chronickou formou a dokonca aj od zdravého prenášača.

Fatálne následky
Infekcia sa rýchlo dostáva do krvného obehu a napáda vnútorné orgány tela. Spôsobuje bolesti podbruška, problémy s močením, opuchnuté genitálie, kožné vyrážky a hnisavé vačky. Prejavuje sa tiež horúčkou a bolesťami v krku a hornej časti tela. Ženám môže vyvolať vznik zrastov v rozmnožovacích orgánoch a spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo, neschopnosť donosiť plod či neplodnosť. Sterilita hrozí aj mužom.

Kvapavka je spätá aj so smrteľnou hrozbou – ľudia s ňou majú väčšie riziko, že sa nakazia alebo niekoho nakazia vírusom HIV, ak to majú. Počty infikovaných kvapavkou sa zvyšujú v dovolenkovom období a v oblastiach s prostitúciou.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite